Piotr Gołaszewski

Nowa ustawa reprywatyzacyjna w Polsce, a ustawa o sprawiedliwości dla ocalonych w USA

W czasie prac nad polską ustawą reprywatyzacyjną nie sposób pominąć wydarzenia, które u nas przeszło bez echa: przegłosowanie przez Senat USA jednomyślnie ustawy o sprawiedliwości dla ocalonych, którym do dzisiaj nie zadośćuczyniono – zauważają prawnicy.

Nowa ustawa o SN wpływa na NSA

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym w niekontrolowany sposób wpływa na status Naczelnego Sądu Administracyjnego, jego Prezesa, sędziów i pracowników.

Zmiany w postępowaniu administracyjnym

W wyniku nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego istotne zmiany dotknęły m.in. regulację dotyczącą bezczynności organu i przewlekłości postępowania. Dotychczasowe zażalenie i wezwanie do usunięcia naruszenia prawa zastąpiło (jednolite) ponaglenie.

Nowelizacja KPA: Zmiany w postępowaniu administracyjnym

W Kodeksie postępowania administracyjnego pojawiły się zupełnie nowe instytucje procesowe, takie jak m.in. zrzeczenie się odwołania, mediacja, milczące załatwienie sprawy, postępowanie uproszczone oraz europejska współpraca administracyjna.

Zmiany w KPA: sprzeciw od decyzji kasatoryjnej

Od 1 czerwca 2017 r. w postępowaniu sądowoadministracyjnym pojawi się – zamiast skargi – sprzeciw od decyzji kasatoryjnej.

Miarkowanie kosztów postępowania sądowoadministracyjnego

Od 15 sierpnia 2015 r. obowiązują zmienione zasady miarkowania kosztów postępowania sądowoadministracyjnego, w tym wynagrodzeń fachowych pełnomocników.

Zmiany dla referendarzy sądowych

Ważna zmiana wprowadzona 15 sierpnia 2015 r. do postępowania sądowoadministracyjnego dotyczy zwiększenia roli referendarzy sądowych. Zmodyfikowano również model sprzeciwu od wydawanych przez nich orzeczeń.

Zmiany w postępowaniu sądowoadministracyjnym - autokontrola orzeczń WSA

Autokontrola orzeczeń przez wojewódzkie sądy administracyjne i merytoryczne orzekanie w drugiej instancji – to zmiany, które mają usprawnić postępowanie i odciążyć Naczelny Sąd Administracyjny.

Zmiany w postępowaniu sądowoadministracyjnym - merytoryczne orzekanie

Od 15 sierpnia 2015 r. sądy administracyjne zyskały uprawnienie do merytorycznego orzekania. To kluczowy element zmian w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Doręczenia bezpośrednie w nowym postępowaniu sądowoadministracyjnym

Wymóg doręczeń bezpośrednich wprowadzony nowelą ustawy nie będzie dotyczył m.in. wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku oraz wniosku o stwierdzenie prawomocności orzeczenia.