Kamil Nadolski

Most na Krym, tunel w Stambule i inne konstrukcyjne rewolucje

Most łączący Krym z Rosją to najdłuższa tego typu budowla w Europie. Nic tak nie wzmacnia wyobrażenia o potędze państwa jak cuda inżynierii. Mosty i tunele już dawno zaczęły się do nich zaliczać.

Pszczoły roboty zapylą kwiaty, a komary drony będą nas szpiegować

Technologia wdziera się w świat zwierząt. Po mechanicznych rybach, robocie udającym geparda naukowcy przekraczają kolejne granice miniaturyzacji, tworząc sztuczne owady. Jedne mają wspierać matkę naturę, inne szpiegować, śledzić i infiltrować.

Kosmiczni turyści czekają na lot na Księżyc

Przybywa firm, które chcą wysłać turystów w kosmos. Wydawać by się mogło, że branżę czeka świetlana przyszłość. Problem w tym, że od ośmiu lat nikt komercyjnie w kosmos nie poleciał, bilety na taką wyprawę są horrendalnie drogie, a termin kolejnej pozostaje nieznany.

Roboty konkurują z ludźmi. Czy wpędzą ludzkość w biedę?

Roboty i sztuczna inteligencja wdarły się do naszego codziennego życia. Czy ich ekspansja pozbawi ludzi pracy? A może wręcz przeciwnie, wykreuje zupełnie nowe zawody, a roboty przejmą od nas to, co najbardziej uciążliwe?

Trąd wiecznie żywy

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzimy 64. Światowy Dzień Trędowatych. Zapomniana choroba nadal dotyka blisko 200 tys. osób rocznie.

Powstaje stacja SeaOrbiter

53 mln dolarów pochłonie budowa stacji SeaOrbiter, nad którą pracują inżynierowie z Francji.

Uczony z Francji chce przywieźć górę lodową do Afryki

Francuski naukowiec opracował plan przeholowania góry lodowej do Afryki. Jeśli operacja się powiedzie, problem suszy może zniknąć.