Marek Kozubal

Marek Kozubal

Dziennikarz, dział krajowy

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2003 r. pracuje w dzienniku „Rzeczpospolita”. Wcześniej pracował w „Gazecie Wyborczej”. Publicysta, autor reportaży. Zajmuje się tematyką wojskową, bezpieczeństwem, historią i utraconymi przez Polskę w czasie II wojny światowej dziełami sztuki. Jest współautorem trylogii historyczno-szpiegowskiej „Operacja Rafael”, „Operacja Singe”, „Operacja Retea”, napisanej wspólnie z Marcinem Falińskim, byłym oficerem Agencji Wywiadu. Powieści te osiągnęły status bestsellerów. „Operacja Retea” była nominowana w 2022 r. do nagrody „Złotego pocisku” w kategorii najlepsza powieść kryminalna roku 2021. W marcu 2023 r. otrzymał wyróżnienie za najlepszą publikację o tematyce historycznej w ramach Nagrody im. Janusza Kurtyki organizowanej przez SDP. Nagrodzony został reportaż „Przerwany lot z Sofii” opublikowany w Plusie Minusie.

Ochotnicy w mundurach wojskowych wyjdą na ulice

10 maja osoby, które pełnią służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej, w aktywnej rezerwie, a także są żołnierzami zawodowymi pojawią się na ulicach miast oraz w miejscu pracy w mundurach polowych.

Odkrycie w Kossakówce. Znaleziono zeszyty znanej poetki

W trakcie prac prowadzonych w willi Kossaków w Krakowie robotnicy znaleźli rękopisy, które najpewniej należały do młodej Magdaleny Samozwaniec.

Kolejne ludzkie szczątki na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie

W miejscu, gdzie w czasie wojny znajdował się założony przez Niemców obóz jeniecki, a potem obóz NKWD, znaleziono kolejne ludzkie szczątki. To teren jednostki wojskowej w Rembertowie.

Daniel Blatman: Chcemy pokazać getto takim, jakim było

SS chciało pierwotnie utworzyć getto na warszawskiej Pradze, po drugiej stronie Wisły. To był szerszy niemiecki plan podzielenia Warszawy na części i jej dezintegracji. Jako stolica Polski miała przestać istnieć jako jeden organizm - mówi Daniel Blatman, historyk.

Kiedy Bułgaria wyjaśni, co się stało na pokładzie samolotu w 1978 r.

Rodziny ofiar katastrofy lotniczej z 1978 r. domagają się wyjaśnienia okoliczności, w których zginęli ich bliscy. Liczą na pomoc MSZ. Ich nadzieje rozbudziła publikacja w bułgarskich mediach, w których ujawniono nowe informacje o tragedii.

Dlaczego nie widać wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej w Krakowie?

Za pomocą lasera oczyszczana jest elewacja wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej w Krakowie. Prace konserwatorskie w kościele zakończą się w 2025 roku.

Marek Kozubal: Wojna o Husarza, czyli duma i hejt

Niemal do rangi narodowego dziedzictwa wyrosła nazwa nowego polskiego samolotu bojowego F-35. Takie wrażenie można odnieść po karczemnej awanturze, która wybuchła w bańce platformy X (dawniej Twitter) wśród miłośników militariów.

Unia Europejska wzmacnia siły zbrojne swoich członków

Polska jest na dobrej drodze, aby stać się znaczącym graczem w Unii Europejskiej. Test naszej siły nastąpi już wkrótce.

Sondaż IBRiS dla „Rz”: Legia Cudzoziemska nie odpowiada Polakom

Polacy nie są przekonani do pomysłu, aby w wojsku polskim służyli cudzoziemcy.

Wojsko zaprasza do koszar. Szkolenia dla każdego

Już 23 tysiące Polaków uczestniczyło w zajęciach organizowanych przez wojsko. Rusza kolejna edycja projektu „Trenuj z wojskiem”. Pierwsze zajęcia odbędą się 11 maja w Warszawie i Wrocławiu.