Anna Czyżewska

Strach przed zawodową rewolucją

Aż 44 proc. pracowników bierze pod uwagę zmianę miejsca zatrudnienia. Plany i działania nie idą jednak w parze. Kandydaci rezygnują z aplikacji albo wycofują się na ostatnich etapach rekrutacji.

Metoda 80/20 tajną bronią firm

Za kilka lat 1/3 wymagań na rynku pracy będzie obejmować umiejętności, które dziś nie są kluczowe lub nawet nie istnieją. Inwestowanie w kompetencje cyfrowe to nie szansa, a konieczność.

Mobilna fala rekrutacji

Większość firm HR bagatelizuje najnowsze trendy lub nie ma środków na promocję innowacyjności. Batalię o rynek rekrutacji wart 7 mld zł mogą wygrać zagraniczne firmy.

Pełna kontrola nad błędami

Rozliczanie z efektów pracy powinno opierać się na konstruktywnej analizie zysków i strat. Obowiązkiem pracodawcy jest stworzenie warunków, w których błąd nie oznacza porażki.

Wynagrodzenia. Lojalność za podwyżkę płacy

45 proc. specjalistów, którzy w 2017 r. nie otrzymali podwyżki, aktywnie szuka nowej pracy. Im wyższy wzrost wynagrodzenia, tym większa gwarancja lojalności pracownika.

Gdzie są mistrzowie sprzedaży

Kompetencje kandydatów na handlowców coraz rzadziej odpowiadają na oczekiwania firm. Łatwiej znaleźć inżyniera niż dobrego menadżera sprzedaży.

Ratunek w nadgodzinach

Polacy pracują coraz dłużej – średnio 45 godzin tygodniowo. Nadgodziny to awaryjne wyjście dla firm, które mają problemy związane z deficytem rąk do pracy.

Od nagany do zwolnienia

Niekontrolowanie zaniedbań pracowników to pierwszy krok do upadku firmy. Pracodawca ma trzy narzędzia: upomnienie, naganę i kary finansowe.

Patent na wakacyjny biznes

Lato to czas żniw dla sezonowego biznesu. Wakacyjny nastrój konsumentów przekłada się na pełne portfele pomysłowych biznesmenów.

Polacy chcą płacić za awans

Co czwarty polski pracownik jest skłonny dać łapówkę za podwyżkę lub lepsze stanowisko.