Tomasz Ziomek

Zmiany w rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych

W ramach systemu rekompensat wielu odbiorców energochłonnych ma możliwość skorzystania z corocznego, liczonego w milionach złotych, wsparcia stanowiącego zwrot części poniesionych przez nich kosztów pośrednich uprawnień do emisji. W tym roku wnioski o przyznanie rekompensat można składać do 30 kwietnia.

Uczestnictwo w rynku mocy może słono kosztować odbiorców energii. Czas na decyzję o udziale w aukcjach mija 14 września

5 września rozpoczęła się certyfikacja do aukcji mocy na lata dostaw 2021-2023. Jest to etap decydujący o tym, czy i na jakich zasadach dana jednostka będzie dopuszczona do udziału w aukcjach na pierwsze trzy lata dostaw. Zgodnie z ustawą o rynku mocy, odbiorcy energii mogą otrzymywać wynagrodzenie za wykonywanie obowiązku mocowego na takich samych zasadach jak wytwórcy. Decyzję o ewentualnym udziale w rynku mocy jako jednostka redukcji zapotrzebowania należy jednak dokładnie przeanalizować z uwagi m.in. na ryzyka. Termin na składanie wniosków mija już 14 września.

Ochrona środowiska a kontrola emisji CO2: Nowy mechanizm handlu w lotnictwie

Unia krytykuje system, który pozwoli kontrolować emisję CO2. Proponowane rozwiązania przełożą się m.in. na wzrost kosztów połączeń międzynarodowych – zauważają eksperci Katarzyna Kłaczyńska i Tomasz Ziomek.