Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień: Inflacja pozostaje wyzwaniem

Po okresie szybkiego gonienia uciekającej inflacji obserwujemy globalnie trend coraz większych obaw o recesję. W efekcie nie brakuje opinii, że banki centralne mogą niebawem zacząć zmieniać swoje priorytety. W tym gronie jest już NBP.

Przemysław Kwiecień: RPP nie wygrała z inflacją

Jeśli popyt pozostanie dostatecznie mocny, to szok podażowy, który jest dla gospodarki niekorzystny, będzie proinflacyjny.

Przemysław Kwiecień: Wraca gra na pivot

Jeśli zmiana kierunku polityki pieniężnej w USA nastąpi za wcześnie, popyt wróci, a z nim presja cenowa, także na rynkach surowców.

Przemysław Kwiecień: Stabilność ponad wszystko

Za nami dziesiąta podwyżka stóp procentowych, każda z nich większa niż uważane całkiem niedawno za standard 25 pkt baz. Jednak czuć niedosyt, a bardzo delikatna sytuacja złotego oznacza, że moment na zaskoczenie rynku mniejszym ruchem był dość niefortunny.

Nudna jak bankier

Były prezes Banku Anglii Mervyn King zwykł mawiać, że bankier centralny musi być nudny, by dobrze wykonywać swoją pracę. Taka właśnie była Janet Yellen. Ale jej kadencja zostanie zapamiętana: oddaje gospodarkę w wyśmienitej kondycji, a ewentualne gromy spadną na jej poprzednika... lub następcę.

Za mało Polaków pracuje

W ostatnich dniach GUS opublikował analizę sytuacji na rynku pracy za I kwartał, a w niej czytamy, że stopa bezrobocia spadła do zaledwie 5,4 proc. Tak dobrej sytuacji nie mieliśmy chyba nigdy, ale głębsza lektura raportu ujawnia także aspekty, które mogą niepokoić.

Przemysław Kwiecień: Powrót Reganomics?

Pierwszy strach szybko zamienił się w euforię. Rynki szybko otrząsnęły się z 5-procntowego spadku i wystrzeliły w kierunku historycznych maksimów. Nagle w Trumpie przestano widzieć szaleńca, a zauważono człowieka, który może pchnąć Amerykę do przodu.

Czarna dywidenda dla Polski dzięki taniej ropie

Dzięki taniej ropie naftowej gospodarka oszczędza w ciągu roku 35 miliardów złotych. To więcej niż wynosić będą np. roczne wydatki na program 500+ – pisze główny ekonomista XTB.

500+ pobudzi gospodarkę, a potem mogą być problemy

Wraz z początkiem drugiego kwartału startuje program 500+. Budzi on wiele kontrowersji, jednak jedno można o nim powiedzieć z pewnością: pobudzi wzrost gospodarczy w 2016 roku... kosztem wzrostu w przyszłości.

Pułapki hojnej ręki

Jak sensownie pomagać wielodzietnym