Teresa Gardocka

Teresa Gardocka: Zaostrzanie kar musi być uzasadnione

Tak zwana duża nowelizacja kodeksu karnego, która weszła w życie 1 października 2023 roku, budzi szereg zastrzeżeń, przede wszystkim o charakterze praworządnościowym.

Prawa człowieka w 2020 roku

Rok 2020 to był dziwny rok. Zaczął się zupełnie zwyczajnie i nikt nie spodziewał się, że już w marcu stanie się rokiem zupełnie wyjątkowym. Świat został dotknięty epidemią, wyjątkową w ciągu ostatnich stu lat, nieprzewidywalna co do rozwoju i skutków. Sytuacja ta wymagała natychmiastowej reakcji ustawodawcy, umożliwiającej wydanie aktów prawnych sprzyjających zwalczaniu niespotykanego dotychczas zagrożenia.

Prawo medyczne w 2020 roku

Rok 2020 zostanie zapamiętany jako rok pandemii koronawirusa. Fakt ten ukształtował na nowo pewne regulacje z zakresu prawa medycznego.

Orzeczenie z 22 października drugą ingerencją TK w przepisy dot. ciąży

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zapadło w dniu 22 października 2020 roku jest drugą ingerencją Trybunału w przepisy ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Prawo karne - podsumowanie zmian w 2019 roku

W 2019 roku została zaprezentowana duża nowelizacja kodeksu karnego, która przez ustawodawcę była wiązana z wzrostem przestępczości na tle pedofilnym, a faktycznie obejmowała cały kodeks karny, szczególnie w zakresie kar.

Prawo medyczne - podsumowanie zmian w 2019 roku

Rok 2019 w prawie medycznym zdominowały trzy kwestie. Pierwszą jest ruch antyszczepionkowców i potrzeba podjęcia nowych rozwiązań prawnych, które skłonią (zmuszą?) ludzi do poddawania dzieci obowiązkowym szczepieniom. Dyskusja na ten temat trwa i dotyczy m.in. tego, czy zrealizowanie obowiązku wynikającego z kalendarza szczepień może być np. warunkiem przyjęcia dziecka do publicznego przedszkola czy nawet szkoły publicznej.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2018 r.

Właściwie kwestię zmian w polskim prawie w ubiegłym roku zdominowały dwie: po pierwsze nowy kształt Sądu Najwyższego i po drugie, nowe prawo dotyczące szkolnictwa wyższego i nauki.

Prawo medyczne - co się zmieniło w 2017 r.

W 2017 roku w prawie medycznym miały miejsce dwie bardzo istotne zmiany.