Agnieszka Piasecka

Wypadek przy pracy może słono kosztować firmę

Za skutki wypadku przy pracy niejednokrotnie musi płacić pracodawca. Poszkodowany lub jego rodzina mogą żądać od firmy m.in. odszkodowania, zadośćuczynienia czy renty.

Kiedy przyczyna wypadku przy pracy jest zewnętrzna

Nagłe zdarzenie, które występuje w związku z pracą i które spowodowało uraz lub śmierć pracownika, jest wypadkiem przy pracy tylko, gdy zostało wywołane przyczyną zewnętrzną. W praktyce określenie tego, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z taką przyczyną, może przysporzyć trudności.

Roszczenia pracownicze przedawnią się w różnym czasie

Co do zasady pracownik ma 3 lata na to, żeby wystąpić z pozwem przeciwko pracodawcy. Początek biegu tego terminu liczy się jednak inaczej w zależności od rodzaju niespełnionego świadczenia.

Tarcza antykryzysowa: najwięcej wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców

Mniejsze firmy mogą liczyć na zwolnienie ze składek przez trzy miesiące, a także na dopłaty do wynagrodzeń pracowników bez ogłaszania przestoju czy obniżania etatów.

Koronawirus: Firma ze spadkiem obrotów może zmienić warunki zatrudnienia załogi

Firma ze spadkiem obrotów może skrócić pracownikom odpoczynki. Łatwiej też będzie jej wprowadzić równoważny system czasu pracy i pogorszyć warunki zatrudnienia załogi.

Zakaz konkurencji i tajemnica przedsiębiorstwa na zmienionych zasadach

Nie wystarczy już, że pracodawca powiadomi załogę o zakazie ujawniania informacji poufnych. Musi jeszcze podjąć szczególne działania ochronne. Obowiązek zachowania poufności takich danych obowiązuje obecnie bezterminowo.