Marek Oleksyn

Nowe prawo własności przemysłowej – czy czeka nas rewolucja?

Projekt ustawy Prawo własności przemysłowej proponuje szereg ciekawych i korzystnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki.

Dochodzenie roszczeń w sprawach naruszeń praw własności przemysłowej

Jeżeli naruszenie prawa ochronnego na unijny znak towarowy ma charakter powtarzalny i trwa w chwili zgłoszenia roszczenia niepieniężnego, w tym roszczenia o zakazanie naruszenia, pięcioletni termin przedawnienia biegnie od każdego dnia, w którym naruszenie nastąpiło – uznał Sąd Najwyższy.

Własność intelektualna w XXI wieku: wiele państw – jeden rynek

Postęp technologiczny i towarzysząca mu transformacja cyfrowa uczyniły ze świata globalną wioskę, również w wymiarze obrotu prawnego. Proces ten nabrał szczególnej dynamiki w ostatnich dwóch latach jako naturalna reakcja na ograniczenia w funkcjonowaniu rynków offline wynikające z pandemii COVID-19.

Skutki podwójnego patentowania tego samego rozwiązania

Już teraz istnieje w Polsce rzeczywista potrzeba, aby uregulować prawnie kwestie podwójnej ochrony patentowej wynikającej z patentu europejskiego walidowanego w Polsce oraz z polskiego krajowego patentu lub prawa ochronnego na wzór użytkowy.

Bazy danych pod ochroną w unijnym oraz polskim porządku prawnym

Przeniesienie istotnej zawartości baz danych i publiczne ich udostępnienie bez zgody osoby, która je stworzyła, stanowi odpowiednio „pobieranie danych" i „wtórne wykorzystanie tych baz danych", objęte prawem wyłącznym na podstawie Dyrektywy. Działania te są zakazane, ale nie w sposób absolutny.

Prawo do życia w czystym środowisku jako dobro osobiste - uchwała Sądu Najwyższego

Szerokim echem odbiła się niedawna, wyczekiwana z niecierpliwością, uchwała Sądu Najwyższego dotycząca oceny prawa do życia w czystym środowisku w świetle regulacji dotyczących ochrony dóbr osobistych.

Europejski Zielony Ład: przygotowanie przedsiębiorstwa do nowego modelu gospodarki opartej o obieg zamknięty

Właściwe przygotowanie przedsiębiorstwa do nowego modelu gospodarki opartej o obieg zamknięty stwarza nie mającą precedensu szansę na osiągnięcie istotnej przewagi rynkowej.

Rebranding: O czym należy pamiętać przy odświeżeniu marki lub zmianie

Na zmianę lub modyfikację komunikacji wizualnej marki na określonym etapie jej życia decydują się zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i międzynarodowe korporacje, działające w różnych sektorach rynku.

Patenty w projektach biznesu i nauki

Przedsiębiorcy coraz częściej nawiązują współpracę z ośrodkami naukowymi i badawczymi w celu wspólnego prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i rozwijania innowacyjnych rozwiązań. Współpraca taka polega na zaangażowaniu finansowym przedsiębiorców w prace prowadzone przez ośrodki naukowe i badawcze.