Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biura podróży

Ceny w biurach podróży zanurkowały

ROL
Spada zainteresowanie turystów wyjazdami na póŸne wakacje. Nie zatrzymuje tego trendu pochmurna pogoda w kraju i duże przeceny w biurach podróży

Jak notuje Polski Zwišzek Organizatorów Turystyki w najnowszym raporcie*, w ostatnim tygodniu biura podróży odwiedziło o 6,1 procent mniej klientów niż przed rokiem. Podróżami lotniczymi było zainteresowanych o 6,2 procent mniej klientów, a podróżami autokarowymi o 15,6 procent mniej. Jedynie sprzedaż samych noclegów (tzw. dojazd własny) była większa niż rok temu o 18,6 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży - ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Na czele tabeli popularnych kierunków królowały Grecja i Hiszpania. Na trzecie miejsce z czwartego przesunęła się Turcja. Stało się to kosztem Bułgarii, która spadła na czwarte. Podobnie Egipt zastšpił na pištej pozycji Włochy, które osunęły się na szóstš. Dalej bez niespodzianek: Włochy, Albania, Portugalia, Chorwacja, Cypr. Tak sytuacja wyglšdała, jeœli chodzi o sprzedaż w ostatnim tygodniu. Jeœli zaœ wzišć generalne dane, dla całego obecnego sezonu, kolejnoœć i udział w wyjazdach zorganizowanych wyglšdajš następujšco: Grecja – 31 procent, Hiszpania – 16,4 proc., Bułgaria - 9,5 proc., Turcja – 7,6 proc., Włochy – 6,5, Egipt – 6,1 procent.

W biurach podróży rozkręciła się przecena, która wprawdzie rozpoczęła się kilka tygodni temu, ale dotšd postępowała bardzo powoli. Miniony tydzień był pod tym względem bardziej zdecydowany.

W raporcie PZOT widać jak wraz ze zbliżaniem się końca sezonu letniego, chociaż do wylotów ostatnich samolotów pozostawało jeszcze w zeszłym tygodniu półtora miesišca, postępuje erozja cen imprez turystycznych. Przede wszystkim traciły kierunki schodzšce, czyli Burgas i Warna. Œrednia cena wyjazdu do Warny spadła o 12,3 procent (tydzień wczeœniej o 3,5 proc.), do 1537 złotych, a Warny o 9,6 procent (tydzień temu -8,7 proc.) do 1550 złotych. To były najniższe ceny wœród najpopularniejszych kierunków.

Co może dziwić, mocno touroperatorzy przecenili również oferty wyjazdu do Egiptu. Do tej pory opierały się one takim działaniom. Teraz Hurghada œrednio kosztowała 1782 złotych, po tym jak jej cena spadła o 13,7 procent, a Marsa Alam 1975 złotych po redukcji o 8,6 procent.

Stosunkowo odporne na przeceny były Wyspy Kanaryjskie, chociaż póŸne wakacje na Gran Canarii można było kupić za 2772 złote, czyli o 10,6 procent taniej niż tydzień wczeœniej.

Z wysp greckich najbardziej traciły na wartoœci Korfu – 9,1 procent, do 2167 złotych, Zakintos – 8,9 procent, do 2364 złotych i Rodos -6,9 proc., do 2380 złotych.

Zmiana œredniej ceny wyjazdów - wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

PZOT podsumował też wyjazdy klientów biur podróży z perspektywy rezerwacji w systemie MerlinX w sierpniu. Okazuje się, że było ich więcej o 14,5 procent.

ródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 35. tydzień roku, czyli okres od 28 sierpnia do 3 wrzeœnia 2017 roku. Polski Zwišzek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL