Sondaż. Polacy nie chcą stawać po żadnej ze stron konfliktu w Strefie Gazy

Polska powinna pozostać neutralna w konflikcie w Strefie Gazy - uważa tak blisko 3/4 respondentów sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Najmniejsze poparcie Polacy dają Izraelczykom. Być może to efekt ataku na wolontariuszy World Central Kitchen.

Publikacja: 02.05.2024 16:10

Od pół roku Izrael w odpowiedzi na atak Hamasu prowadzi działania wojskowe w Strefie Gazy

Od pół roku Izrael w odpowiedzi na atak Hamasu prowadzi działania wojskowe w Strefie Gazy

Foto: AFP

Od pół roku Izrael w odpowiedzi na atak Hamasu prowadzi działania wojskowe w Strefie Gazy. Doprowadziło to m.in. do katastrofy humanitarnej i wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie. Zapytaliśmy Polaków w sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” kogo powinna w tej sytuacji wspierać Polska?

Aż 66,7 proc. badanych zakreśliło odpowiedź, że Polska nie powinna zajmować stanowiska w tym konflikcie - w tym większość kobiet (75 proc.) i nieco mniej mężczyzn - 58 proc. Tylko 6 proc. respondentów chciałoby stanąć po stronie Izraelczyków (w tym 16 proc. to wyborcy obozu rządzącego - KO, TD i Lewicy a wśród wyborców PiS i Konfederacji - 0 proc. podobnie jak niezdecydowani politycznie). Co ciekawe, po stronie Izraelczyków nie stanęła żadna ankietowana kobieta (12 proc. mężczyzn) a także nikt z młodych - między 18 a 39 lat (odpowiedzi wskazało 0 proc. badanych), grupie wiekowej 40-59 proc - tylko 3 proc. Najwięcej aż 18 proc. wspierających Izrael jest w grupie osób starszych (70-79 lat).

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Społeczeństwo
Rusłan Szoszyn z Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego
Społeczeństwo
Sondaż: Czy zdaniem Polaków za pożarami w Polsce mogą stać rosyjskie służby?
Społeczeństwo
Co z końmi na szlaku do Morskiego Oka? Rząd przedstawił ustalenia
Społeczeństwo
Morskie Oko: Starosta tatrzański tłumaczy dlaczego meleksy nie mogły zastąpić koni
Społeczeństwo
Rada Języka Polskiego ogłasza rewolucję. Nazwy mieszkańców miast wielką literą. Są też inne, ważne zmiany