Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje? Praca, Emerytury i renty

Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?

Aktywni zawodowo rodzice dostaną od państwa 1,5 tys. zł miesięcznie.

Ministerstwo Klimatu wprowadza zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Od 14 czerwca 2024 r. pompy ciepła montowane w ramach programu „Czyste Powietrze” będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) - taką zmianę zapowiedziało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez szefa KRRiT

Likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher poinformował w środę, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Wyjaśnił, że chodzi o blisko 70 milionów złotych z wpływów abonamentowych, które nie trafiły do Polskiego Radia.

Aktywiści Greenpeace skazani za wtargnięcie do elektrowni. Sąd orzekł grzywnę 80 tys. euro

Sąd w Cherbourgu we Francji skazał aktywistów Greenpeace na grzywnę. Ma to związek ze wdarciem się działaczy organizacji na teren elektrowni jądrowej we Flamanville w 2022 roku.

Rząd przyjął nowelizację prawa autorskiego. Tantiemy dla twórców i prawo wydawców prasy

Rząd ogłosił przyjęcie projektu zmiany ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Artyści mogą spodziewać się tantiem, zaś wydawcy prasy i dziennikarze - opłat, przyznawanych im za korzystanie z ich tekstów.

Mikołaj Małecki: Nie da się oszukać kasy samoobsługowej

To, że sprawca jest przebiegły i sprytny, i zamiast wybiec ze sklepu z towarem, udaje, że za niego płaci, nie przekształca kradzieży w oszustwo.

SN: dzieląc dorobek małżonków, sąd musi zbadać, kto ile roztrwonił

W sprawie o podział majątku wspólnego sąd rozstrzyga także o roszczeniach wynikłych z nieusprawiedliwionych dyspozycji jednego z małżonków.

Rafał Ciołek: Podatkowa dyplomacja i reformy

Lista lapsusów w systemie podatkowym, w tym wynikających z niewłaściwego wdrażania porozumień międzynarodowych, jest obszerna. Wprowadzenie kilku postulowanych zmian poprawiłoby jego jakość.

Robert Damski: Różne oblicza przemocy

Zdarza się, że długi wynikają z przemocy ekonomicznej.

O tym, jak informować o cenach, stanowi ustawa

Rada gminy nie ma możliwości nałożenia dodatkowych obowiązków na osoby prowadzące handel w wyznaczonych miejscach.

Katarzyna Batko-Tołuć: Spółki, etyczne stajnie Augiasza

Państwowe firmy zamiast służyć lokalnej społeczności, zaspokajają potrzeby władzy. Najwyższy czas, by nowy rząd spełnił zapowiedzi i oczyścił je z korupcji.

Krystyna Warylewska-Kamuś: Dzieci niewystarczająco chronione w procesie karnym

Nie powinniśmy dłużej lekceważyć swoich międzynarodowych i unijnych zobowiązań do ochrony praw osób podejrzanych i oskarżonych w postępowaniu karnym, szczególnie w przypadku nieletnich.

Anna Nowacka-Isaksson: Gorzkie tournée skazańców

Telewizyjny serial przypomniał o naiwności szwedzkiej opieki penitencjarnej.

„Policja budowlana” musi działać w zakresie swoich uprawnień

Gdy roboty budowlane wykonywane są zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym oraz warunkami decyzji o pozwoleniu na budowę, organy nadzoru budowlanego nie mają prawa ingerować w sposób władczy.

Odpowiedzialność za szkody w środowisku głównie w teorii

Za niepodjęcie działań zapobiegawczych czy naprawczych po wyrządzeniu szkody w środowisku grozi jedynie grzywna, a i ta rzadko jest nakładana. Sytuację mogłoby poprawić oddanie kompetencji w tym zakresie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Obwieszczenie publiczne nie może naruszać RODO

Starosta ma obowiązek zawiadomić właścicieli o wygaśnięciu decyzji o rejestracji ich pojazdów 10 czerwca 2024 r. Decydując się na publiczne obwieszczenie, musi kierować się zasadą celowości i minimalizacji danych, a także ustalić właściwy okres takiej publikacji.

Konstytucja stoi na straży ochrony środowiska

Władze publiczne mają obowiązek ochrony środowiska i prowadzenia polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. W pewnych przypadkach ochrona środowiska może uzasadniać ograniczenia praw i wolności konstytucyjnych.

Po apelu Wałęsy do Bodnara śledczy wracają do spraw z czasów rządów PiS

Prokuratorzy wracają do spraw umorzonych za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. To efekt apelu, jaki do prokuratora generalnego Adama Bodnara skierował m.in. były prezydent, Lech Wałęsa.

W MS ruszają prace nad nowym rozwiązaniem dotyczącym alimentów

W Ministerstwie Sprawiedliwości została powołana grupa robocza, która zajmie się opracowaniem krajowych tablic alimentacyjnych.