Mieć albo nie mieć 1,5 mln zł? Przed takim wyborem stanęła polska firma informatyczna Biznes

Sposób na milion. Polskie firmy słyną z tego w UE

Mieć albo nie mieć 1,5 mln zł? Przed takim wyborem stanęła polska firma informatyczna. I znalazła sposób, jak zatrzymać tę sumę w kasie. Pomoże jej unijny rejestr znaków towarowych, w którym Polacy przodują. Znamy nowe dane.

Kłopotliwy ślad węglowy dla spółek giełdowych

Giełdowe spółki jeszcze sporo muszą zrobić, aby emitowane przez nie gazy cieplarniane przestały w sposób istotny oddziaływać na klimat i środowisko.

Maciej Lasek: Budowa CPK oznacza koniec Lotniska Chopina na Okęciu

Nasi poprzednicy próbowali zrobić wszystko, co tylko możliwe, żeby już nie można się było z tego projektu wycofać. Dopychali go kolanem – mówi Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Dubaj światowym centrum wiz. Start-up staje się potentatem

Usługi wizowe stają się nowym globalnym towarem, a potentatem tego rynku staje się dawny start-up VFS Global.

Kubańskie linie lotnicze uziemione. Argentyńskie firmy odmówiły dostaw paliwa

Narodowy przewoźnik kubański Cubana de Aviación uziemiony, bo argentyńskie firmy paliwowe odmówiły dostaw obawiając się sankcji USA. Argentyna zmieniła nastawienie do Kuby od czasu zwycięstwa w wyborach prezydenta Javiera Milei.

Dobry kwartał Airbusa i kolejne problemy Boeinga

Airbus wypadł w I kwartale lepiej od Boeinga, zwiększył dostawy, co dało wzrost obrotów i dobry zysk, ale ponosi nadal duże koszty przygotowań do zwiększenia rytmu produkcji. Spadek obrotów Boeinga w I kwartale naraził amerykański koncern na zmianę ocen agencji ratingowych.

Rząd Orbana skarży sieć sklepów. Uważa, że został zniesławiony

Spór między węgierskim rządem a siecią austriackich marketów Spar wchodzi w kolejną fazę. Węgrzy idą do sądu. Austriacy do Komisji Europejskiej.

Koniec handryczenia się z liniami lotniczymi. Odszkodowania szybko i online

Przewoźnicy lotniczy najczęściej przeciągają miesiącami wypłacenie odszkodowań za opóźniony i odwołany lot lub zagubiony bagaż. Teraz to się zmieni.

Przy granicy z Polską powstanie park wodny Aquapolis. Są i złe wiadomości

Największy aquapark w naszym regionie powstanie blisko polskiej granicy. Inwestycja ma kosztować 77 mld rubli, czyli równowartość blisko 780 mln euro. Planowo zostanie oddana w 2031 roku.u

Indie wracają do rosyjskiej ropy, ale jest warunek

Drugi sponsor rosyjskiej wojny znów zaczął ją finansować. Po przerwaniu zakupów w marcu, w strachu przed skutkami amerykańskich sankcji, koncerny z Indii, znów przyjmują rosyjskie tankowce. Pod warunkiem, że nie są…rosyjskie.

W niedzielę, 28 kwietnia, sklepy otwarte. Okazja do zaopatrzenia się na majówkę

W najbliższą niedzielę Polacy będą mogli uzupełnić zapasy na majowe spotkania przy grillu. To dlatego, że zakaz handlu nie obowiązuje w ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkanocy oraz w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Tor wodny z i do portu w Baltimore odblokowany

Pierwsze cztery statki handlowe opuściły port w Baltimore, gdzie zawalił się most, korzystając z nowego tymczasowego szlaku o szerokości 300 m i głębokości 11 m.

Infrastruktura gazowa Ukrainy zaatakowana. To także atak na unijny gaz

Umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa za osiem miesięcy. Kreml nie ma już złudzeń, że da się ją przedłużyć. W sobotę nad ranem rosyjski agresor zaatakował magistrale gazowe i magazyny Ukrainy. Ataki były nieskuteczne.

Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla

Ponad 7 proc. wzrosty walorów tuż po otwarciu giełdy odnotowała Grupa Tauron. Pozostałe spółki również odnotowały duże wzrosty. Reakcja inwestorów jest głównie efektem doniesień „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” o rozpoczętym procesie rozmów o wydzieleniu elektrowni węglowych ze spółek energetycznych.

Nowy „Plus Minus”: 20 lat Polski w UE. Dobrze wyszło (tylko teraz nie wychodźmy!)

Unia pojawia się tu nieprzypadkowo. 1 maja tego roku minie 20 lat, od kiedy do niej weszliśmy. To były dobre dwie dekady, gospodarczo wręcz znakomite.

Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym

- Na urządzeniach służbowych nikt nie powinien mieć aplikacji, które budzą wątpliwości. Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym - powiedział w radiowej Trójce wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę

Akcje koncernu Alphabet (spółki-matki Google) zyskiwały w handlu posesyjnym nawet 12 proc., a jego kapitalizacja przekroczyła poziom 2 bln dolarów. Inwestorów ucieszyły jego dobre wyniki, skup akcji własnych i pierwsza w historii dywidenda.

Kończy się czas wielkich promocji w sklepach. Specjalne oferty w innych kanałach

Sieci handlowe dochodzą do ściany, jeśli chodzi o obniżki cen. Z miesiąca na miesiąc konsumenci będą to coraz bardziej odczuwali w portfelach. W pierwszym kwartale w ujęciu rocznym liczba promocji wzrosła jedynie o 1,5 proc.

Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa

Po długich oczekiwaniach w tym tygodniu ruszyły rozmowy dotyczące wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych.