Dorota Gajos-Kaniewska

Dorota Gajos-Kaniewska

redaktor on line i dziennikarz działu prawnego

Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku, pracowała w radiu i prasie białostockiej, w "Rzeczpospolitej" od 1997 r.

Dlaczego rząd nie publikuje najnowszych wyroków TK?

Dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wciąż czekają na publikację w Dzienniku Ustaw. W przypadku jednego zwłoka niedługo wyniesie miesiąc. Czy Rządowe Centrum Legislacji, wzorem Rzecznika Praw Obywatelskich, zastosowało się do marcowej uchwały Sejmu? Byłby to kolejny przejaw presji na Trybunał.

Kablówki wprowadzały klientów w błąd? Grozi im potężna kara

Prezes UOKiK wszczął postępowania wobec firm Vectry i Multimedia Polska, dostawców telewizji kablowej, szerokopasmowego dostępu do Internetu i telefonii stacjonarnej. Spółkom grozi kara sięgająca 10 proc. obrotu.

Źle zaparkował auto i nie chciał okazać dowodu strażnikom. Jest kasacja

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do Sądu Najwyższego kasację na rzecz obywatela skazanego za to, że odmówił wylegitymowania się strażnikowi miejskiemu.

Startuje egzamin ósmoklasisty. Nie można go nie zdać

Pisemnym sprawdzianem z języka polskiego rozpocznie się we wtorek o godzinie 9. trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przystąpi do niego 214 500 ósmoklasistów z ponad 11 190 szkół oraz ponad 11 600 uczniów będących obywatelami Ukrainy z ok. 3 400 szkół.

Abonament RTV w 2025 r. KRRiT zdecydowała

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła w poniedziałek decyzję w sprawie wysokości stawek abonamentu za posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w 2025 r.

Refundacja leków bez recepty tylko na papierze. NFZ nie ma pieniędzy

W 2024 roku nie ma co liczyć na objęcie refundacją leków bez recepty stosowanych w chorobach przewlekłych. Powodem jest brak pieniędzy na ten cel w budżecie NFZ - informuje dowiedział się Rynek Zdrowia.

Pracowity tydzień w TK. Chodzi o Morawieckiego, Glapińskiego i neo-sędziów

14 maja Trybunał Konstytucyjny ma zająć się sprawą konstytucyjności wydawania przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego poleceń dotyczących przygotowania wyborów korespondencyjnych w 2020 r. Następnego dnia TK rozpozna wniosek ws. możliwości postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego. A 16 maja zajmie się wnioskiem KRS dotyczącym rozporządzenia Adama Bodnara ws. wyłączania neo-sędziów.

Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?

Asystenci i referendarze są pozbawieni pozaaplikacyjnej ścieżki do zawodu sędziego, mimo że ich doświadczenie w dużej mierze pokrywa się z doświadczeniem adwokatów, radców prawnych i notariuszy, którzy taką możliwość mają - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Aptekarz odmówi pigułki "dzień po". Leszczyna: kręgosłupów łamać nie będziemy

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, czy farmaceuta, który na swój wniosek zostanie objęty pilotażem programu antykoncepcji awaryjnej, będzie mógł sprzedawać tabletki "dzień po" tylko osobom powyżej 18. roku życia.

Niezbędnik przedsiębiorcy: składki ZUS w 2025 r. * Sejm uchwalił: wakacje składkowe i KSeF * strata przez hakerów a koszty * kontrole podatkowe * zmiany w KRS * ZUS od dodatku na przenosiny

• Ile ZUS zapłacą firmy w 2025 roku? Są pierwsze wyliczenia • Od kiedy wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców? • Sejm uchwalił ustawę o KSeF. Kiedy wejdzie w życie? • Czy strata spowodowana przez cyberprzestępców może być zaliczona w koszty? • Ile będą trwać kontrole u podatników? • Co się zmieni w Krajowym Rejestrze Sądowym? • Czy od bonusu dla pracownika za przeprowadzkę trzeba zapłacić ZUS? • Ważne terminy na ten tydzień