Izabela Leszczyna: WOŚP nie ma nic wspólnego z wydolnością systemu ochrony zdrowia

- Nawet w najbogatszych krajach są bale charytatywne, są imprezy charytatywne, są różne organizacje, które zajmują się pomaganiem tym, którzy potrzebują - tłumaczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Publikacja: 29.01.2024 08:33

Izabela Leszczyna

Izabela Leszczyna

Foto: TV.RP.PL

Według najnowszych danych podanych przez organizatorów, na koncie 32. Finału WOŚP jest ponad 175 mln zł.

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poświęcony był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Wydarzeniu nazwanemu „Płuca po pandemii” towarzyszy hasło „Tu wszystko gra OK!”.

Minister zdrowia: Nie ma systemu ochrony zdrowia, który byłby w pełni zadowalający

WOŚP i jej organizator, Jerzy Owsiak, od dawna krytykowani byli ze strony środowisk konserwatywnych. W tym roku sceptyczne głosy wobec przedsięwzięcia pojawiły się również z lewicy. Według Jana Śpiewaka „WOŚP z wielkiej mobilizacji zwykłych ludzi przeistoczył się w gigantyczną kampanią prania wizerunku przez korpo (korporacje -red.), celebrytów i polityków”. Anna Maria Żukowska, szefowa klubu parlamentarnego Lewicy, oceniła, że „politycy powinni mieć bana na udział w WOŚP”. „To zacna akcja charytatywna o pięknych korzeniach, która z biegiem lat nabrała waloru wizerunkowego, lecz która jest organizowana, bo służba zdrowia jest niedofinansowana od wielu lat. A kto ma na to wpływ? My, politycy” - zauważyła na Twitterze. Krytyka wobec WOŚP pojawiła się również np. na portalu „Krytyki Politycznej”.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Dlaczego trzeba bronić WOŚP? I dlaczego warto też pomyśleć, jak unowocześnić dobroczynność

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w programie „Tłit” WP przekonywała, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy „nie ma nic wspólnego z wydolnością czy niewydolnością” systemu ochrony zdrowia. — Nie ma na świecie systemu ochrony zdrowia, który byłby w pełni zadowalający i mógł wyleczyć wszystkich ludzi, objąć opieką zdrowotną. To jest nierealne. Nie ma takiego na świecie, nawet w najbogatszych krajach — mówiła wiceprzewodnicząca PO.

Leszczyna przywołała w tym kontekście swój wpis na Twitterze z 2014 roku. — Zacytowałam Jurka Owsiaka, który powiedział takie bardzo prawdziwe zdanie: ”Nie da się wszystkiego załatwić z podatków”. Ja wtedy napisałam: „No chyba go kocham”. Byłam wtedy wiceministrem finansów. Coś w tym jest — opowiadała.

— My musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nawet w najbogatszych krajach są bale charytatywne, są imprezy charytatywne, są różne organizacje, które zajmują się pomaganiem tym, którzy potrzebują — zauważyła minister zdrowia.

Izabela Leszczyna o WOŚP: Nawet jak będziemy bogatym państwem — grajmy!

— Pacjent to jest osoba chora, potrzebująca pomocy. WOŚP pomaga tym wszystkim ludziom. „Płuca po pandemii” — naprawdę chorowały miliony ludzi. Według takich danych potwierdzonych to było sześć i pół miliona (chorych — red.). Według profesora (Bohdana) Maruszewskiego tych osób jest wiele więcej. Czyli chorowało nas bardzo wielu. Dzisiaj badania pokazują, że co trzecia osoba po przejściu COVID-19 ma jakieś pocovidowe zmiany — podkreśliła Izabela Leszczyna. — Naprawdę grajmy razem i nawet jak będziemy państwem bardzo bogatym, i będzie nas stać na niemal wszystko w ochronie zdrowia - grajmy! — zaapelowała.

Za zebrane podczas 32. Finału pieniądze WOŚP planuje kupić m.in. urządzenia do diagnostyki obrazowej, w tym rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne, przyrządy do diagnostyki czynnościowej (polisomnografy i przenośne spirometry), sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc oraz sprzęt do torakochirgurgii, m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy.

Według najnowszych danych podanych przez organizatorów, na koncie 32. Finału WOŚP jest ponad 175 mln zł.

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poświęcony był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Wydarzeniu nazwanemu „Płuca po pandemii” towarzyszy hasło „Tu wszystko gra OK!”.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ochrona zdrowia
Do Europy dotarł niebezpieczny kleszcz wędrowny. Czy jest już w Polsce?
Ochrona zdrowia
Obturacyjny bezdech senny – choroba niedoceniana
Ochrona zdrowia
Ćwiek-Świdecka: Kobiety kupują pigułki „dzień po” jak wtedy, gdy nie było recept
Ochrona zdrowia
Gdańskie centrum sportu zamknięte do odwołania. Znaleziono groźną bakterię
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Ochrona zdrowia
Rewolucja w kodeksie etyki lekarskiej? Wykreślone ma być jedno ważne zdanie
Ochrona zdrowia
Sondaż. Polacy chcą skrócenia kolejek do lekarzy i lepszej opieki okołoporodowej