Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów

W piątek poznamy plany ministra Adama Bodnara na zmiany w Sądzie Najwyższym i los neosędziów. Swoje propozycje wysuwa też komisja kodyfikacyjna. Szanse na podpis prezydenta pod tymi rozwiązaniami są jednak niewielkie.

Aktualizacja: 06.09.2024 10:31 Publikacja: 06.09.2024 04:30

Premier Donald Tusk i minister sprawiedliwości Adam Bodnar

Premier Donald Tusk i minister sprawiedliwości Adam Bodnar

Foto: PAP/Paweł Supernak

- Jeszcze w tym tygodniu przedstawię założenia do projektów ustaw, które dotyczyć będą zarówno statusu sędziów, jak i przyszłego Sądu Najwyższego - mówił przed kilkoma dniami minister Adam Bodnar. Jak ustaliliśmy, zmiany, których fundamentem ma być kompleksowe i szczegółowe rozwiązanie kwestii statusu neosędziów, zostaną zaprezentowane na konferencji prasowej w piątek około południa.

Wydaje się, że uregulowanie sprawy powołań sędziowskich przy udziale tzw. neoKRS oraz zasadnicze zmiany ustrojowe w Sądzie Najwyższym są kluczowe dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, w szczególności w kontekście ostatnich wydarzeń.  Mowa o kontrowersyjnej kontrasygnacie Donalda Tuska pod postanowieniem prezydenta o wyznaczeniu jednego z tzw. neosędziów na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej SN oraz sporym zamieszaniu wokół kierowania Izbą Pracy SN.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości