Wyrównanie z tytułu cen dostawy energii z podatkiem czy bez Podatki

Wyrównanie z tytułu cen dostawy energii z podatkiem czy bez

Środki pieniężne uzyskiwane przez przedsiębiorców energetycznych w ramach systemu wyrównania stanowią ich przychód podatkowy, który trzeba wykazać już w momencie jego otrzymania.

Podatki

Polska Strefa Inwestycji – następca specjalnych stref ekonomicznych

Rozliczenie daniny solidarnościowej

Danina solidarnościowa stanowi dodatkowe obciążenie dla osób o rocznych dochodach przekraczających 1 mln zł. Dotyczy stosunkowo niewielu podatników, niemniej sposób jej kalkulacji budzi spore wątpliwości.

Transakcje z podmiotami powiązanymi nie zawsze są przeszkodą w wyborze estońskiego CIT

Jednym z warunków wyboru ryczałtu od dochodów spółek jest osiąganie mniej niż 50 proc. przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi, w przypadku gdy nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Przyjęcie korzystnej definicji wartości dodanej nie wyłącza możliwości opodatkowania estońskim CIT.

Z dofinansowania nie odliczymy ulgi B+R

Rozliczając ulgę na badania i rozwój nie można w niej uwzględnić kosztów pokrytych dofinansowaniem ze środków otrzymanych z budżetu UE.

Błędne dane nabywcy – nota korygująca czy faktura in minus „do zera”

- Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Dokonywane przez nas zakupy towarów oraz usług krajowych dokumentowane są przez sprzedawców fakturami. Otrzymujemy bardzo dużo faktur zawierających błędy w naszej nazwie lub w naszym NIP (podany jest często NIP innego podmiotu). Mimo próśb bardzo często nie otrzymujemy faktur korygujących od sprzedawców. Zdarza się też, że sprzedawca zamiast skorygować błędne nasze dane (np. dotyczące NIP) wystawia tzw. korektę do zera i całkiem nową fakturę (a przecież nie było nowej transakcji). Mamy wątpliwości czy: - notą korygującą można zmienić NIP kupującego (nabywcy), - w przypadku błędnych danych nabywcy sprzedawca może wystawić fakturę korygującą do zera (i nową fakturę) zamiast jedynie zamienić błędne dane kupującego na prawidłowe, - nabywca może nie zgodzić się na korektę samych danych nabywcy i żądać korekty do zera oraz nowej prawidłowej faktury, - KSeF zmieni w jakiś sposób to zagadnienie? – pyta czytelnik.

Jak jest opodatkowana sprzedaż między członkami grupy VAT

Umowy sprzedaży zawierane pomiędzy członkami grupy VAT nie podlegają ani VAT, ani PCC. Wyjątkiem są umowy sprzedaży szeroko rozumianych nieruchomości oraz udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Jak przygotować się na wejście w życie KSeF

KSeF budzi nadal wiele wątpliwości zarówno w sferze czysto technicznej, zakresu obligatoryjności jego stosowania, jak i obsługi w aspekcie praktycznym.

Zabezpieczenie cen transferowych w usługach wewnątrzgrupowych

Usługi wewnątrzgrupowe stanowią trzon funkcjonowania grup kapitałowych, umożliwiając im efektywne zarządzanie zasobami oraz optymalizację kosztów. Transakcje usługowe budzą jednocześnie szczególne zainteresowanie organów skarbowych.

Julita Karaś-Gasprska: Na KSeF jeszcze długo poczekamy

Obowiązkowy system e-faktur (KSeF) ma zacząć obowiązywać od 1 lutego 2026 r., a więc prawie dwa lata później niż pierwotnie planowano.

Skutki podatkowe umowy powiernictwa

Ustawy podatkowe nie przewidują szczególnych regulacji dla umowy powiernictwa. Wątpliwości dotyczące skutków podatkowych czynności podejmowanych w ramach takiej umowy są przedmiotem licznych wniosków o interpretacje indywidualne kierowanych do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Patent jako pośredni koszt uzyskania przychodu

W razie niewprowadzenia patentu do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, cena nabycia patentu może stanowić pośredni koszt uzyskania przychodów.

Rozrachunki z kontrahentami

Z umowami handlowymi kupna-sprzedaży wiążą się kary umowne oraz kompensaty wzajemnych rozrachunków. Ich rozliczenie wymaga stosownego ujęcia w księgach rachunkowych.

Opodatkowanie wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej

Wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości, która nadal będzie wykorzystywana do celów zarobkowych do czynności opodatkowanych lub przekazanie jej do majątku osobistego, gdzie nadal będzie wynajmowana nie będzie stanowiło zmiany sposobu jej wykorzystywania w szczególności nie będzie stanowiło czynności zwolnionej od podatku VAT.

Graniczny podatek węglowy – nowe obowiązki

Przepisy dotyczące granicznego podatku węglowego (Carbon Border Adjustment Mechanism) są kolejnym elementem unijnej polityki ochrony środowiska, mającym na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Czy fundacja rodzinna może być lekarstwem na podatek od CFC

Zidentyfikowanie podmiotu będącego podatnikiem zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC), z racji szerokiego i momentami nieprecyzyjnego charakteru przepisów, może w wielu przypadkach budzić wątpliwości – tak jest m.in. w przypadku beneficjentów fundacji rodzinnych. Dlaczego?

Połączenie sióstr bez emisji, ale ze skutkiem w CIT

Do niedawna wydawało się oczywiste, że w przypadku połączenia bezemisyjnego nie można określić przychodu spółki przejmującej. Ostatnie interpretacje wskazują jednak, że fiskus zmienił zdanie w tej sprawie.

Jak dokumentować podział zysków z prawa do wspólnego prawa ochronnego

Kwestie związane z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podziału korzyści i zysków związanych z posiadaniem prawa do wspólnego wynalazku od wielu lat są przedmiotem kontrowersji. Przedsiębiorcy stoją bowiem przed dylematem, czy podział takiego zysku należy dokumentować fakturą czy notą obciążeniową?

Opodatkowanie eksportu usług informatycznych

Transakcje transgraniczne są powszechnym elementem gospodarki. W dobie cyfryzacji usługobiorcą może być zarówno podmiot krajowy jak i z zagranicy. Na przykład polski przedsiębiorca świadczący zdalnie usługi informatyczne może świadczyć usługi na rzecz kontrahenta z Austrii. W takiej sytuacji dochodzi do eksportu usług.

Julita Karaś-Gasparska: Pierwsze urodziny fundacji rodzinnej

Długo wyczekiwana, istnieje od niedawna, ale cieszy się już sporym zainteresowaniem i doczekała się wielu interpretacji fiskusa na swój temat. Niedługo minie rok od wejścia w życie przepisów o fundacji rodzinnej.