Izabela Kacprzak

Izabela Kacprzak

Dziennikarka działu krajowego

Dziennikarka, absolwentka dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 2007 r. pracuje w dziale krajowym w „Rzeczpospolitej”. Wcześniej pracowała w „Trybunie Śląskiej” i „Dzienniku Zachodnim”, na studiach odbyła miesięczny staż dziennikarski we Francji. Od kilkunastu lat specjalizuje się w tematyce służb, w tym specjalnych, grup przestępczych, ochrony granic oraz tematach społecznych. Autorka głośnych artykułów i newsów m.in. o wypadku prezydenta RP Andrzeja Dudy, śmierci koni w Janowie Podlaskim i śmiertelnych kokcydiostatykach stosowane w przemysłowej hodowli drobiu, które znalezione w owsie dla koni. Wspólnie z "Głosem Zabrza i Rudy Śląskiej" w dziennikarskim śledztwie znalazła dowody, że Krystian F., gangster z Zabrza został ułaskawiony przez prezydenta RP na podstawie sfingowanej choroby nowotworowej. Trzykrotnie nominowana w plebiscycie MediaTory - Studenckich Nagród Dziennikarskich UJ. Wraz z redaktor Grażyną Zawadką m.in. za sprawę GetBack oraz ujawnienie kulis afery podkarpackiej i korupcyjnego układu braci R. z polskimi służbami specjalnymi. W 2017 r. została nominowana za całokształt pracy - czujne monitorowanie polskiej sceny politycznej i szereg publikacji, w których wyprzedziła konkurencję", a także za "odsłanianie nieprawidłowości panujących w rządzie i spółkach skarbu państwa". W 2019 r. wraz z Grażyną Zawadką nominowana do nagrody Grand Press za tekst „Kostecki przerwał zmowę milczenia”, który zapoczątkował cykl śledczy na ten temat.

Śledztwo po pożarze hali na Marywilskiej. Jaka wersja jest najbardziej prawdopodobna?

Dominująca jest wersja kryminalna: celowego podpalenia, jednak z pola widzenia śledczy i służby nie tracą innych tropów, w tym możliwego sabotażu.

Odwet Mariana Banasia na urzędnikach. Sprawę bada Prokuratura Krajowa

Chciano mnie przemocą usunąć ze stanowiska prezesa NIK – twierdzi Marian Banaś, a jego doniesienie bada wydział do ścigania przestępstw prokuratorów Prokuratury Krajowej – ustaliła „Rz”.

Chaos wokół komisji do spraw badania rosyjskich wpływów

Eksperci powołani przez rząd do zbadania rosyjskich wpływów mają pracować na wynikach audytu ze służb specjalnych – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Apartament z funduszu operacyjnego. Tajny lokal dla szefa CBA zostanie sprzedany

Apartament dla szefa CBA sfinansowano z funduszu operacyjnego na fikcyjne nazwisko – ustaliła „Rz”.

Co przyczyniło się do pożaru hali Marywilska 44? Śledczy nie wykluczają żadnej z tez

Paliło się zbyt szybko i intensywnie, co sugeruje celowe działanie. Jednak dopiero oględziny z użyciem drona i skanera 3D wskażą hipotezę.

Sędzia poza kontrolą służb. Jak Tomasz Szmydt wyjechał z Polski?

Tomasz Szmydt opuścił kraj przez polsko-białoruskie przejście graniczne. Nadal był sędzią, bo od sześciu lat zawieszone jest jego postępowanie dyscyplinarne - ustaliła „Rz”.

Komisja ds. rosyjskich wpływów powstanie na nowo

Bez konstytucyjnych wad i z prawdziwymi ekspertami – rząd reaktywuje likwidowaną właśnie w Sejmie komisję badającą wpływ Rosji i Białorusi na polską politykę.

Pokolenie katastrof. Wiemy, czego boją się maturzyści wchodzący w dorosłe życie.

Zneurotyzowani, masowo korzystający z korepetycji, żyjący w strachu przed wojną i samotnością, ceniący przyjaciół i wolność słowa – niepokojące wyniki badania polskich maturzystów.

Obawa przed agentami. Po sprawie Tomasza Szmydta potrzebna większa ochrona tajemnic

Po sprawie sędziego Tomasza Szmydta trzeba zaostrzyć m.in. sędziom dostęp do tajemnic państwa – dziś nie podlegają weryfikacji ABW. W praktyce będzie to jednak niezwykle trudne.

Szmydt był rosyjskim agentem? Jedna z tez

Sędzia Tomasz Szmydt mógł być od dłuższego czasu rosyjskim agentem, a jego ucieczka na Białoruś to tylko przykrywka – to hipoteza postawiona przez polskie służby.