W pierwszym starciu Stal wygrała na własnym torze 51:39, co wydawało się sporą zaliczką. W rewanżu Motor wyszedł na prowadzenie po 3. wyścigu, a po dwóch podwójnych zwycięstwach w drugiej serii startów przewaga gospodarzy wynosiła już 10 punktów. Gorzowianie chwilę później odrobinę zmniejszyli stratę, ale pewnym punktem w drużynie Stanisława Chomskiego był na tym etapie tylko Bartosz Zmarzlik.

Gdy wydawało się, że w 10. biegu dołączy do niego Martin Vaculik, Słowakowi na prowadzeniu, na ostatnim łuku zerwał się łańcuszek sprzęgłowy. Z biegowego remisu 3:3 zrobiło się 5:1. To był kluczowy moment spotkania.

W tym momencie Motor odrobił całą stratę z Gorzowa i to lublinianie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Zmarzlik i Vaculik we dwójkę nie byli już w stanie nic z tym zrobić, bo wsparcia w kolegach nie mieli w zasadzie żadnego.

Dla Motoru to pierwsze w historii mistrzostwo Polski. Stal ma ich na koncie łącznie dziewięć, ale w tym roku klub obchodzi 75. lecie i w Gorzowie liczono na uświetnienie jednego jubileuszu drugim. Tym bardziej, że po sezonie z klubu odchodzi Bartosz Zmarzlik - i to właśnie do Lublina.

W sobotę, w rewanżowym meczu o trzecie miejsce, Włókniarz Częstochowa rozbił Apatora Toruń i to pod Jasną Górę trafiły w tym sezonie brązowe medale. Zdegradowaną Arged Malesę Ostrów Wlkp. zastąpią za rok Wilki Krosno, które po pasjonującym finale I ligi okazały się minimalnie lepsze od Falubazu Zielona Góra.

PGE Ekstraliga
finał - mecz rewanżowy

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów 53:37
Punkty dla Motoru: Jarosław Hampel 12+2 (w 6 startach), Fraser Bowes ns, Maksym Drabik 10+2 (6), Mikkel Michelsen 7+1 (6), Mateusz Cierniak 3 (3), Wiktor Lampart 6+2 (3), Dominik Kubera 15+1 (6).
Punkty dla Stali: Szymon Woźniak 2 (6), Patrick Hansen 2 (4), Anders Thomsen zz, Bartosz Zmarzlik 19 (7), Martin Vaculik 10 (7), Oskar Paluch 3 (4), Mateusz Bartkowiak 1 (2), Wiktor Jasiński ns.