Po raz pierwszy w tym sezonie do półfinałów awansowało aż trzech Polaków. Maciej Janowski rozkręcał się z biegu nad bieg. Zaczął od dwóch „jedynek”, następnie dwukrotnie dojeżdżał do mety na drugiej pozycji, by w swoim ostatnim biegu fazy zasadniczej wygrać. Później ta prawidłowość już nie zadziałała. Zawodnik Sparty Wrocław w półfinale przyjechał trzeci i choć spisał się w Malilli znacznie lepiej, niż przed tygodniem w Lublinie, to i tak turnieju nie zaliczy do szczególnie udanych.

Zadowoleni mogą być natomiast Dominik Kubera i Bartosz Zmarzlik. Ten pierwszy, w Lublinie jeżdżący z „dziką kartą”, tym razem wskoczył do stawki zastępując kontuzjowanego Słowaka Martina Vaculika. Kubera jeździł w sobotę w kratkę, punktowane miejsca przeplatając zerami, ale i tak awans do półfinału na grząskim torze w Malilli może traktować jako sukces.

Zmarzlik do swojego ostatniego wyścigu w fazie zasadniczej nie mógł być pewny miejsca w czołowej ósemce, podobnie zresztą jak pozostali Biało-Czerwoni. Poszukiwania szybkości trwały wyjątkowo długo, ale gdy została ona już odnaleziona, na dwukrotnego mistrza świata nie było mocnych.

Po pierwszych czterech startach trochę zeszło ze mnie ciśnienie. Pomyślałem, że jutro niedziela, posiedzę z synem i będzie w porządku. Mimo wszystko do końca wierzyłem, że uda się coś znaleźć i faktycznie się udało

Bartosz Zmarzlik po turnieju w Malilli

Zarówno w półfinale jak i finale Polak rozprawił się ze swoim głównym konkurentem w klasyfikacji generalnej, Rosjaninem Artiomem Łagutą, w decydującym biegu będąc już zupełnie poza jego zasięgiem.

Czwarty z Polaków, Krzysztof Kasprzak, skończył zawody na 15. pozycji.

W klasyfikacji generalnej Zmarzlik powiększył przewagę nad Łagutą z jednego do trzech punktów. Trzeci w klasyfikacji i w turnieju w Malilli Szwed Fredrik Lindgren ma do obrońcy tytułu już 25 punktów straty. 

4

Tyle rund, z dotychczasowych siedmiu, wygrał Bartosz Zmarzlik

Dwa razy triumfował Artiom Łaguta, raz - w inauguracyjnym Grand Prix we Wrocławiu - Maciej Janowski

Kolejna, ósma runda Grand Prix 2021, została zaplanowana na 28 sierpnia w rosyjskim Togliatti.

IMŚ na żużlu 2021 - Grand Prix w Malilli

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 11 pkt. + 1. miejsce w finale 2. Artiom Łaguta (Rosja) - 16 + 2. miejsce w finale 3. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 15 + 3. miejsce w finale 4. Jason Doyle (Australia) - 15 + taśma w finale 5. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 9 + 3. miejsce w półfinale 6. Maciej Janowski (Polska) - 9 + 3. miejsce w półfinale 7. Dominik Kubera (Polska) - 7 + 4. miejsce w półfinale 8. Anders Thomsen (Dania) - 7 + 4. miejsce w półfinale 9. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - 7 10. Max Fricke (Australia) - 7 11. Robert Lambert (Wielka Brytania) - 5 12. Oliver Berntzon (Szwecja) - 5 13. Matej Zagar (Słowenia) - 4 14. Leon Madsen (Dania) - 4 15. Krzysztof Kasprzak (Polska) - 4 16. Pontus Aspgren (Szwecja) - 4 17. Kim Nilsson (Szwecja) - 1 Klasyfikacja GP po 7 z 11 rund: 1. Zmarzlik - 121 pkt. 2. Łaguta - 118 3. Lindgren - 96 4. Sajfutdinow - 91 5. Janowski - 83 6. Woffinden - 73 ... 13. Kubera - 44 15. Kasprzak - 16 17. Gleb Chugunov (Polska) - 8