Nie tylko „trzynastka” w dodatkowym raporcie rozliczeniowym ZUS RPA

Pracodawca, który w tym roku wypłaci zatrudnionym oskładkowane przychody za 2020 r., powinien je wykazać w dodatkowym raporcie rozliczeniowym. Ale to nie jest jedyny przypadek, kiedy trzeba złożyć ten dokument.

Publikacja: 10.02.2021 17:15

Nie tylko „trzynastka” w dodatkowym raporcie rozliczeniowym ZUS RPA

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2019 r. w dokumentacji składkowej przedstawianej przez pracodawców pojawił się nowy raport – ZUS RPA. Ten imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego / okresach pracy nauczycielskiej wbrew pozorom nie dotyczy tylko pracodawców z sektora edukacji. Obejmuje on wszystkich pracodawców, którzy w danym roku wypłacają przychód należny za inny rok. Raport ZUS RPA składają więc m.in. pracodawcy, którzy wypłacają pracownikom wynagrodzenie do 10. dnia kolejnego miesiąca (tj. wynagrodzenie za grudzień 2020 r. w styczniu 2021 r.). Celem tego rozwiązania jest ułatwienie ZUS przypisania kwot do poszczególnych lat pracy pracownika. Ma to pomóc w procesie ustalania prawa do ewentualnej renty lub emerytury. Może też wpływać na wysokość przyznanego świadczenia.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara