- Prowadzę własną firmę, a jednocześnie jestem zatrudniona w innym przedsiębiorstwie na umowę o pracę. Jestem w ciąży. Chciałam przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, żebym w razie choroby podczas urlopu macierzyńskiego mogła pobierać zasiłek chorobowy, a jednocześnie nie musiała płacić składek do ZUS z działalności gospodarczej. Ale ZUS odmówił mi przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego. Na jakiej podstawie?
-Nie znając szczegółów sprawy, możemy tylko przypuszczać, że czytelniczka po prostu za wcześnie zgłosiła się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dopóki jest zatrudniona na umowę o pracę i dostaje z niej wynagrodzenie co najmniej równe minimalnemu (936 zł), dopóty nie ma obowiązku płacenia składek do ZUS z działalności gospodarczej (bo wszystkie składki są opłacane z umowy o pracę). Obowiązkowa z firmy jest tylko składka zdrowotna. Nie płacąc składek z działalności gospodarczej, nie można przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Tak samo byłoby nawet wtedy, gdyby czytelniczka opłacała z firmy - na zasadzie dobrowolności - składki: emerytalną, rentową i wypadkową. Płacąc je dobrowolnie, również nie mogłaby przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Można to zrobić dopiero wtedy, gdy składki z działalności gospodarczej staną się obowiązkowe.
Kiedy więc konkretnie czytelniczka może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego? Z odpowiedzi Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (DUS.40124-KT/06) napytanie "Rzeczpospolitej" (patrz DF z 24 maja 2006 r.) wynika, że należy to zrobić przed upływem 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z tytułu zatrudnienia. Kiedy ono ustaje? Z dniem, kiedy kobieta zacznie pobierać zasiłek macierzyński (z reguły jest to dzień porodu).
Jak wyjaśnił departament, jeżeli pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim udzielonym przez pracodawcę i prowadząca w czasie tego urlopu działalność gospodarczą przystąpi dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzonej działalności "przed upływem 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z tytułu zatrudnienia, to w przypadku orzeczonej niezdolności do pracy będzie mogła uzyskać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie będzie mogła nadal pobierać zasiłek macierzyński z ubezpieczenia pracowniczego".
W efekcie czytelniczka mogłaby pobierać naraz dwa zasiłki: macierzyński z tytułu zatrudnienia i chorobowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W tym wypadku nie musiałaby nawet odczekać 180 dni, bo do tego tzw. okresu wyczekiwania wlicza się również poprzednie okresy ubezpieczenia (np. z tytułu umowy o pracę).