Środki na obniżkę składki zdrowotnej zostały zabezpieczone – powiedział minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej po przyjęciu przez rząd projektu budżetu na 2025 r. Kilka godzin wcześniej Polska 2050 ogłosiła na platformie X, że jest porozumienie w sprawie zmian w składce.
Czy to przełom w wielomiesięcznych deliberacjach nad reformą? Miejmy nadzieję. Ale przedsiębiorcy i księgowi wciąż czekają na konkrety. Czyli projekt firmowany przez całą koalicję, z którego jasno wynika, co ich czeka w przyszłym roku. Na razie nikt tego nie wie, rządzący chyba też. Minister Andrzej Domański powiedział bowiem, że na stole ciągle jest kilka propozycji (każdy koalicjant ma własną, a Polska 2050 dwie). Trwają nad nimi dyskusje.
Czytaj więcej
Mamy porozumienie z Ministrem Finansów w sprawie reformy składki zdrowotnej - ogłosiła w środę na platformie "X" Polska 2050.
Składka zdrowotna: likwidacja składki zdrowotnej od środków trwałych
Minister finansów poinformował, że na zmiany w składce zdrowotnej w budżecie wygospodarowano 4 mld zł. Plan minimum to likwidacja składki od środków trwałych. Jak jednak pisaliśmy już kilka razy w „Rzeczpospolitej” (m.in. 9 sierpnia) dla przedsiębiorców na skali oraz liniowym PIT to wcale nie musi być taka wielka korzyść. Nie będą wprawdzie musieli zwiększać składki przy sprzedaży środków trwałych, ale nie będą też mogli jej zmniejszać przy ich nabyciu.
Czy starczy czasu na poważniejsze zmiany w składce zdrowotnej?
Całkiem jednak możliwe, że w 2025 r. reforma ograniczy się właśnie do tej zmiany. Na poważniejsze nie starczy bowiem czasu. Nawet jak rządowi uda się w najbliższych dniach przedstawić wspólny projekt, to powinien być skonsultowany, przede wszystkim z biznesem i księgowymi. Potem musi przejść przez Sejm, Senat, Prezydenta. Czas na dostosowanie swoich systemów musi dostać ZUS (który ma teraz na głowie zbliżające się wakacje składkowe). Przedsiębiorców też zresztą nie wypada obdarowywać reformą w ostatniej chwili, bo przecież rządzący przyrzekali im przynajmniej sześciomiesięczna vacatio legis na ważne nowelizacje.