Tak uznał ZUS w najnowszej interpretacji.
Sprawa dotyczy przedsiębiorcy, który należy do grupy kapitałowej. Zajmuje się produkcją silników spalinowych oraz baterii do pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Firma jako pracodawca zamierza udostępnić zatrudnionym niecodzienny benefit. Chodzi o korzyść polegającą na wynajęciu samochodu wraz kierowcą w dniu ślubu pracownika po cenie niższej niż rynkowa. Wszystko w ramach programu „Pakiet ślubny dla pracowników”. W tym celu przedsiębiorca zawrze umowę z firmą zewnętrzną na taką usługę. Różnica między jej wartością rynkową a kwotą, którą ma zapłacić pracownik, będzie finansowana ze środków obrotowych firmy. Miała ona jednak wątpliwości, czy taki przychód należy oskładkować.
Zdaniem przedsiębiorcy nie będzie on stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
ZUS przyznał mu rację. W wydanej interpretacji przypomniał, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe i wypadkowe jest przychód. Jego definicja stosowana na gruncie ubezpieczeń społecznych została zawarta w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r., poz. 2647).
Ale nie od każdej kwoty płatnik odprowadza należności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyłączenia zawarte są w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r., poz. 728).