Wraca temat ulg w składkach ZUS. Firmy są za, co na to koalicja

Eksperci przychylnie patrzą na propozycje mające odciążyć finansowo niektórych płatników. Firmy chcą wakacji od składek na ZUS. Czy koalicja je wprowadzi?

Aktualizacja: 02.11.2023 12:15 Publikacja: 02.11.2023 03:00

Przewodniczący PO Donald Tusk oraz liderzy Trzeciej Drogi Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamys

Przewodniczący PO Donald Tusk oraz liderzy Trzeciej Drogi Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty

Foto: PAP/Paweł Supernak

Temat ulg w składkach dla przedsiębiorców ponownie stał się jednym z głównych punktów debaty publicznej za sprawą polityków opozycji (tj. Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy), która uzyskała w niedawnych wyborach większość mandatów. Z programowych postulatów KO wynika bowiem, że rozważa ona wprowadzenie wakacji od składek dla przedsiębiorców połączonych ze świadczeniem urlopowym w wysokości połowy płacy minimalnej. Z kolei liderzy Trzeciej Drogi w swoich wypowiedziach sugerują poparcie dla tego pomysłu, jednak w odniesieniu do przedsiębiorców w trudnej sytuacji.

Ważne szczegóły

– Wiele głosów wskazuje na to, że przedsiębiorcy oczekują wprowadzenia preferencji w zakresie składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Dlatego odpowiedzią na taki postulat może być właśnie tzw. urlop dla przedsiębiorców, w istocie mający polegać na braku konieczności opłacenia należności do ZUS – mówi dr Marcin Wojewódka z Pracodawców RP.

Dr Wojciech Nagel, ekspert BCC ds. ubezpieczeń społecznych, członek rady nadzorczej ZUS, twierdzi z kolei, że z uwagi na wysoki deficyt FUS, który od lat oscyluje przeciętnie na poziomie 50–60 mld zł, ewentualne ulgi powinny być skierowane wyłącznie do potrzebujących wsparcia.

– Należy pamiętać, że polski system emerytalno-rentowy ma charakter solidarnościowy, a jego niedobory pokrywane są przez ogół podatników – wskazuje ekspert.

Podobnie uważa Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

– Propozycja wakacji od składek to dobry pomysł, szczególnie dla podmiotów, które mają problemy z płynnością finansową. Obecne rozwiązania nie sprawdzają się. Dla niektórych przedsiębiorców obciążenia są bowiem często zbyt wysokie w stosunku do ich potencjału ekonomicznego. Dlatego wsparcie dla mających problemy byłoby przydatne – uważa ekspert.

Jak jednak wskazuje, diabeł tkwi w szczegółach.

– Kluczowe jest, aby w okresie, kiedy przedsiębiorca byłby zwolniony ze składek, zostały one zapisane na jego koncie w ZUS, żeby mógł zachować ciągłość ubezpieczenia i wynikającą z niego ochronę np. w przypadku choroby. Okres ten nie wpłynąłby też negatywnie na przyszłą emeryturę – mówi.

Sugeruje jednocześnie, żeby źródłem finansowania takiego rozwiązania był budżet państwa.

– FUS będzie bowiem w przyszłych latach notował spory deficyt – komentuje.

Doktor Tomasz Lasocki z WPiA UW także uważa, że propozycje polityków w tym zakresie mogą się sprawdzić, ale muszą być jednak dobrze przemyślane.

– Wydaje mi się, że złym pomysłem byłoby wzorowanie się na tzw. uldze na start, z którą wiąże się brak ochrony ubezpieczeniowej przez pół roku – podkreśla.

Czytaj więcej

Marek Kobylański: Przedsiębiorcy czekają na realizację obietnic wyborczych

Sugeruje jednocześnie przejrzenie dotychczasowych ulg i preferencji, tak aby wprowadzane rozwiązania były systemowo spójne.

Całościowe zmiany

Eksperci w kontekście systemu ubezpieczeń mają też inne propozycje. W ocenie Łukasza Kozłowskiego najlepszym wyjściem dla osób prowadzących biznes stałoby się stworzenie nowych systemowych reguł, które okazałyby się optymalne zarówno dla małych, jak i większych przedsiębiorstw.

– Dobrym rozwiązaniem byłoby opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do dochodu, od jego części. Byłoby to wówczas powiązane z faktyczną sytuacją finansową przedsiębiorcy – mówi ekspert.

Jak wskazuje z kolei Wojciech Nagel, przedsiębiorcy od wielu lat w pierwszej kolejności oczekują stabilności prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych.

– Tylko w ostatnich latach prowadzenie działalności gospodarczej zostało utrudnione poprzez wdrożenie bardzo szerokich zmian takich jak Polski Ład. Pomimo korekt zasadniczo i niekorzystnie dla płatników zmodyfikował on rozliczanie choćby składki zdrowotnej – uważa.

Dlatego też organizacje przedsiębiorców postulują też zmiany w samej składce zdrowotnej.

Wojciech Nagel zwraca też uwagę na problem rosnących kosztów prowadzenia działalności również w obszarze składek.

– Należy zastanowić się nad ograniczeniem tego zjawiska- mówi.

Obecnie składki na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących firmę i niekorzystających z preferencji wynoszą 1418,48 zł miesięcznie (bez składki zdrowotnej).

Obowiązujące ulgi w składkach:

– ulga na start to sześciomiesięczny okres bezskładkowy. Opłacać należy jedynie składkę zdrowotną;

– preferencyjne składki to możliwość regulowania przez 24 miesiące niższych należności do ZUS, tj. od podstawy wymiaru nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia;

- mały ZUS+ to możliwość opłacania składek na dogodniejszych zasadach przez 36 miesięcy. Dotyczy przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. W kontekście preferencji ważny jest także dochód jako podstawa kalkulowania składek. Jest on ograniczony dolnym (30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku) i górnym (nie przekracza kwoty 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ustalonego na dany rok) limitem;

- działalność nierejestrowana to drobna aktywność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy i w efekcie od uzyskiwanych przychodów nie muszą płacić składek.

Czytaj więcej

Tak powinna wyglądać składka zdrowotna. Eksperci i przedsiębiorcy postulują

Temat ulg w składkach dla przedsiębiorców ponownie stał się jednym z głównych punktów debaty publicznej za sprawą polityków opozycji (tj. Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy), która uzyskała w niedawnych wyborach większość mandatów. Z programowych postulatów KO wynika bowiem, że rozważa ona wprowadzenie wakacji od składek dla przedsiębiorców połączonych ze świadczeniem urlopowym w wysokości połowy płacy minimalnej. Z kolei liderzy Trzeciej Drogi w swoich wypowiedziach sugerują poparcie dla tego pomysłu, jednak w odniesieniu do przedsiębiorców w trudnej sytuacji.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Konsumenci
TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu