Składki są należne od każdej wypłaty z umowy zlecenia po utracie statusu studenta

Przychód wypłacony zleceniobiorcy po tym, gdy utracił status studenta, w całości podlega oskładkowaniu. Nawet jeśli przysługuje za okres, gdy ten status jeszcze przysługiwał.

Publikacja: 12.10.2023 02:00

Składki są należne od każdej wypłaty z umowy zlecenia po utracie statusu studenta

Foto: Adobe Stock

- Zatrudniam na zlecenie studenta. Powiedział mi jednak, że prawdopodobnie zrezygnuje ze studiów w styczniu, bo kolidują mu z pracą. Dotąd nie płaciłem składek ZUS z umowy zlecenia. Jakie skutki będą w kontekście składek i jak postąpić z ostatnią wypłatą za grudzień, płatną w połowie następnego miesiąca, gdy już nie będzie studentem? – pyta czytelniczka.

Utrata statusu studenta aktywuje obowiązek wobec ZUS po stronie zleceniodawcy. Obowiązek ten obejmie także wynagrodzenie należne za miesiąc, w którym zleceniobiorca miał status studenta, jeśli jego wypłata będzie miała miejsce po utracie tego statusu w kolejnym miesiącu.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Konsumenci
Będą zmiany w zakazie handlu w niedziele. Prezydent Duda podpisał ustawę
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Sądy i trybunały
Po wyroku TK rząd Morawieckiego chce szybko wyrównać krzywdy sędziom
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?