Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić do ZUS aktualny rachunek bankowy

Przedsiębiorcy, którzy nadpłacili składkę zdrowotną, mają problemy z zatwierdzeniem wniosku o jej zwrot, bo nie ma w nim aktualnych rachunków bankowych.

Publikacja: 23.05.2023 14:47

Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić do ZUS aktualny rachunek bankowy

Foto: Adobe Stock

Jeśli przedsiębiorcy wyszła w rocznym rozliczeniu nadpłata składki zdrowotnej, powinien do 1 czerwca br. wysłać wniosek o jej zwrot. Znajduje się on na jego koncie w portalu ZUS PUE. Wystarczy go tylko zatwierdzić. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie proste.

Próbowałam wysłać przygotowany przez ZUS wniosek, nie mogłam jednak tego zrobić, bo wyskakiwał mi błąd w numerze rachunku, a kratka była nieedytowalna – opowiada nasza czytelniczka.

Czytaj więcej

Składka zdrowotna: Zapłać za kwiecień i czekaj na roczny zwrot

- To częsty problem, podczas zatwierdzania wniosku okazuje się, że są w nim stare numery rachunków bankowych albo nie ma ich w ogóle. I nie da się go wysłać - mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.

- Niestety, we wniosku nie można samemu wpisać właściwego numeru rachunku, co jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe – mówi Magdalena Michałowska, doradca podatkowy, właścicielka biura rachunkowego Meritum. Podkreśla, że przedsiębiorcy zgłaszają konta bankowe w CEIDG i powinny być też widoczne w ZUS PUE. Okazuje się, że nie zawsze tak jest. – To kłopot dla przedsiębiorców, bo mogą nie zdążyć z zatwierdzeniem wniosku w terminie – wskazuje Magdalena Michałowska.

Jak zaktualizować numer rachunku? – Można to zrobić przez ZUS PUE. Należy zalogować się na swoje konto, następnie wejść w pozycję „Panel płatnika", tam wybrać sekcję "Moje dane". Przy rachunkach bankowych jest opcja „Zgłoszenie zmiany danych". I w tym zgłoszeniu dopisujemy właściwy numer – tłumaczy Magdalena Michałowska.

- Przedsiębiorca może też zaktualizować rachunek bankowy na formularzu ZUS ZBA. Na swoim koncie w ZUS PUE wchodzi w ePłatnik, wybiera „Dokumenty”, następnie „Dodaj dokument” i tam już znajdzie właściwy druk. Z moich doświadczeń wynika, że ZUS aktualizuje rachunki w ciągu dwóch dni. Nie czekajmy więc z podaniem nowego numeru do ostatniego dnia terminu – podpowiada Piotr Juszczyk. Dodaje, że aktualny rachunek można też zgłosić do CEIDG, ale procedura zatwierdzania danych może tam potrwać dłużej.

Jeśli przedsiębiorca zaakceptuje wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej do 1 czerwca, ZUS powinien ją oddać do 1 sierpnia. Co się stanie, jeśli nie zdążymy? Wtedy ZUS rozliczy nadpłatę do końca roku. – Wydaje się, że przedsiębiorca będzie mógł ją sobie odliczyć od którejś ze składek miesięcznych. Ewentualnie może też po 1 czerwca złożyć już własny wniosek (nieprzygotowany przez ZUS) o przelanie nadpłaty na swój rachunek – mówi Piotr Juszczyk.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach