Wypełniasz ZUS DRA? Jest zmiana wytycznych ws. rocznego rozliczenia

Na kilka dnia przed terminem rocznego rozliczenia składki zdrowotnej ZUS podał nowe zasady sporządzenia tego dokumentu, jeżeli płatnik zmienił wstecz opodatkowanie z liniowego na skalę za cały 2022 rok, ale w 2023 roku jest opodatkowany liniowo.

Publikacja: 18.05.2023 09:22

Wypełniasz ZUS DRA? Jest zmiana wytycznych ws. rocznego rozliczenia

Foto: Adobe Stock

Chodzi o dokumenty ZUS DRA za kwiecień 2023 r., w których uwzględnić należy  roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Płatnicy muszą je złożyć do 22 maja 2023 r.

"W przypadku płatnika, który w 2022 r. był opodatkowany podatkiem liniowym, a następnie zmienił wstecz formę opodatkowania za rok 2022 na skalę, a za rok 2023 kontynuuje opodatkowanie podatkiem liniowym, rozliczenia rocznego należy dokonać w kontekście pełnego roku składkowego trwającego od lutego 2022 r. do stycznia 2023 r." - informuje ZUS.

W takim przypadku w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA należy wypełnić w bloku XII pole 02 oraz pola dotyczące formy opodatkowania – skala.

"W tym szczególnym przypadku -  pomimo prowadzenia w okresie roku składkowego działalności na dwóch formach podatkowych - nie należy wypełniać pól dotyczących opodatkowania podatkiem liniowym." - czytamy w komunikacie.

W rozliczeniu rocznym dla skali podatkowej - w kwocie stanowiącej sumę należnych składek (pole 09) - należy uwzględnić składki należne wykazane na dokumentach rozliczeniowych złożonych za okres od lutego 2022 r. do stycznia 2023 r.

Czytaj więcej

Niedopłatę składki zdrowotnej można odroczyć lub spłacić w ratach
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach