Ryzykowne oszczędzanie na składce

Rosnąca inflacja może sprawić, że firmy będą niedoubezpieczone i w związku z tym narażone na duże ryzyko. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ustalenie oraz bieżąca aktualizacja sumy ubezpieczenia.

Publikacja: 24.03.2023 02:00

Ryzykowne oszczędzanie na składce

Foto: Adobe Stock

Suma ubezpieczenia stanowi górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeń. Niedoubezpieczenie oznacza, że suma ubezpieczenia jest za niska i wypłacone odszkodowanie nie wystarczy na odbudowę mienia po szkodzie. Stąd bierze się konieczność aktualizowania sum ubezpieczenia.

– Rosnące ceny dóbr produkcyjnych, usług, surowców przy ich ograniczonej dostępności spowodowały, że praktycznie wszystkie aktywne ubezpieczenia mienia wymagają weryfikacji i aktualizacji sum ubezpieczenia. Ryzyko niedoubezpieczenia wzrosło teraz drastycznie. Czyli zwiększyło się prawdopodobieństwo takiej sytuacji, gdy suma ubezpieczenia jest nieadekwatna, zbyt niska, a tym samym odszkodowanie jest mocno ograniczone i nie pozwala na pokrycie faktycznych kosztów likwidacji szkody – mówi Łukasz Górny, dyrektor Departamentu Rozwoju EIB.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału