Firmy korzystające z podwykonawców na celowniku ZUS

Jeżeli pracownik podwykonawcy (pracodawca) świadczy usługi na podstawie umowy zlecenia z zamawiającym (zleceniodawca), to przychód z umowy zlecenia nie może być traktowany jak przychód ze stosunku pracy na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że tego przychodu nie dolicza się do przychodu ze stosunku pracy i pracodawca nie może zostać obciążony obowiązkiem uiszczenia składek z tego tytułu.

Publikacja: 02.03.2023 02:00

Firmy korzystające z podwykonawców na celowniku ZUS

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 20 kwietnia 2022 r. (III AUa 1291/20).

Przedmiotem rozpatrywanej sprawy było odwołanie pracodawcy jako płatnika składek od decyzji ZUS nakazującej uwzględnienie w podstawie wymiaru składek przychodu pracownika osiągniętego w ramach umowy zlecenia zawartej z kontrahentem pracodawcy. Pracodawca w tej sytuacji był podwykonawcą swojego kontrahenta i świadczył na jego rzecz usługi. Dodatkowo kontrahent zawarł z pracownikiem umowę zlecenia, za co pracownik otrzymywał wynagrodzenie od kontrahenta, czyli swojego zleceniodawcy. ZUS uznał, że w takiej sytuacji przychody uzyskane przez pracownika w ramach umowy zlecenia podlegają na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) zliczeniu z przychodami z umowy o pracę i powinny stanowić podstawę oskładkowania. ZUS uznał, że wykonywanie zlecenia jest pracą wykonywaną na rzecz swojego pracodawcy.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?