26 stycznia Sejm uchwalił poprawkę do ustawy deregulacyjnej, czyli ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Dzięki niej Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zyska możliwość udziału w sporach między ZUS a przedsiębiorcą również przed sądem powszechnym, na prawach przysługujących prokuratorowi. Uprawnienie to będzie dotyczyć spraw, w których Rzecznik brał udział na etapie postępowania prowadzonego przed ZUS.
Czytaj więcej
W związku z ostatnimi wydarzeniami Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) złożyła rezygnację z udziału w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Jak informuje Biuro Rzecznika MŚP, zmiana jest niezwykle ważna dla przedsiębiorców, do tej pory bowiem mogli oni korzystać ze wsparcia Rzecznika tylko na pierwszym etapie sporu z ZUS, tj. na etapie postępowania administracyjnego. Udział Rzecznika w postępowaniu przed sądem powszechnym w sprawach z zakresu ubezpieczenia społecznego pozwoli na efektywne wsparcie przedsiębiorców w sporze z organem rentowym.
- Moja 4-letnia batalia o uzyskanie możliwości występowania Rzecznika MiŚP w sprawach ZUS przed sądami powszechnymi zakończyła się sukcesem. Teraz będę mógł w sporach z ZUS działać tak jak w sporach podatkowych – pomagać podczas całej procedury kontrolnej i odwoławczej - powiedział Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.