ZUS IWA złóż do wtorku, jeśli jesteś płatnikiem składek

Tylko do 31 stycznia mają czas na złożenie druku ZUS IWA płatnicy składek, którzy w ubiegłym roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób. Dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla konkretnego płatnika.

Publikacja: 29.01.2023 08:14

ZUS IWA złóż do wtorku, jeśli jesteś płatnikiem składek

Foto: Asobe Stock

ZUS IWA to informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Wypełniony formularz powinny złożyć osoby, które są płatnikiem składek i opłacają składki na ubezpieczenie wypadkowe. Za dany rok kalendarzowy formularz składa się do 31 stycznia następnego roku.

Formularz składa płatnik, który:

- przez wszystkie miesiące w poprzednim roku opłacał składki na ubezpieczenie wypadkowe za co najmniej jedną osobę i co najmniej jeden dzień w styczniu tego roku,

- w poprzednim roku zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego średnio co najmniej 10 osób w miesiącu (w tym siebie), 

- 31 grudnia poprzedniego roku był wpisany do rejestru REGON. 

Czytaj więcej

Po przekształceniu nowa stawka składki wypadkowej

Nie trzeba składać ZUS IWA, jeżeli był chociaż jeden miesiąc poprzedniego roku, w którym żadna osoba, za którą płatnik opłaca składki, nie podlegała  ubezpieczeniu wypadkowemu.

Dokument ZUS IWA powinien zawierać informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych, liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Należy także umieścić w nim dane dotyczące liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym w wypadkach śmiertelnych i ciężkich, jakie miały miejsce w roku, za który jest składana IWA, czyli w tym przypadku w 2022 roku.

- Na podstawie tych danych ustalana jest wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy tj. od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku – wyjaśnia  Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa dolnośląskiego.

Płatnicy, którzy przekazali do Zakładu informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe z rzędu, do 20 kwietnia otrzymają na swoje konto na PUE ZUS zawiadomienie o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki. Pozostali muszą samodzielnie, zgodnie z przypisanym im kodem PKD, ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, która jest zróżnicowana w zależności od stopnia ryzyka, uzależnionego od rodzaju prowadzonej przez nich działalności.

Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.

Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania IWA lub podania w nim nieprawidłowych danych? Dolegliwe - ZUS podwyższy stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały rok składkowy o 150 %. Ale można ich uniknąć. Wystarczy złożyć korektę w ciągu 7 dni od momentu, gdy samemu wykryje się niedopełnienie obowiązku lub błąd.   14 dni ma osoba, którą wezwie do tego ZUS.

ZUS IWA to informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Wypełniony formularz powinny złożyć osoby, które są płatnikiem składek i opłacają składki na ubezpieczenie wypadkowe. Za dany rok kalendarzowy formularz składa się do 31 stycznia następnego roku.

Formularz składa płatnik, który:

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą