ZUS IWA to informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Wypełniony formularz powinny złożyć osoby, które są płatnikiem składek i opłacają składki na ubezpieczenie wypadkowe. Za dany rok kalendarzowy formularz składa się do 31 stycznia następnego roku.
Formularz składa płatnik, który:
- przez wszystkie miesiące w poprzednim roku opłacał składki na ubezpieczenie wypadkowe za co najmniej jedną osobę i co najmniej jeden dzień w styczniu tego roku,
- w poprzednim roku zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego średnio co najmniej 10 osób w miesiącu (w tym siebie),
- 31 grudnia poprzedniego roku był wpisany do rejestru REGON.
Czytaj więcej
Żaden podmiot nie może stać się sukcesorem wysokości składki wypadkowej. Jest ona bowiem przypisana do jednego konkretnego płatnika.
Nie trzeba składać ZUS IWA, jeżeli był chociaż jeden miesiąc poprzedniego roku, w którym żadna osoba, za którą płatnik opłaca składki, nie podlegała ubezpieczeniu wypadkowemu.
Dokument ZUS IWA powinien zawierać informacje o rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych, liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. Należy także umieścić w nim dane dotyczące liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym w wypadkach śmiertelnych i ciężkich, jakie miały miejsce w roku, za który jest składana IWA, czyli w tym przypadku w 2022 roku.
- Na podstawie tych danych ustalana jest wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy tj. od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa dolnośląskiego.
Płatnicy, którzy przekazali do Zakładu informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe z rzędu, do 20 kwietnia otrzymają na swoje konto na PUE ZUS zawiadomienie o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki. Pozostali muszą samodzielnie, zgodnie z przypisanym im kodem PKD, ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, która jest zróżnicowana w zależności od stopnia ryzyka, uzależnionego od rodzaju prowadzonej przez nich działalności.
Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.
Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania IWA lub podania w nim nieprawidłowych danych? Dolegliwe - ZUS podwyższy stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały rok składkowy o 150 %. Ale można ich uniknąć. Wystarczy złożyć korektę w ciągu 7 dni od momentu, gdy samemu wykryje się niedopełnienie obowiązku lub błąd. 14 dni ma osoba, którą wezwie do tego ZUS.