ZUS: Karty przedpłacone na posiłki bez składek

Pracodawca może odliczyć od podstawy wymiaru wartość kart prepaid umożliwiających zakupy gotowych dań np. w sieciach handlowych.

Publikacja: 26.01.2023 03:00

ZUS: Karty przedpłacone na posiłki bez składek

Foto: Adobe Stock

Od 1 marca 2022 r. obowiązuje wyższy miesięczny limit dofinansowania do posiłków dla pracowników. Zwiększony został z 190 zł do 300 zł. Jednak kwestie dotyczące finansowania gotowych potraw wciąż budzą wątpliwości. O czym świadczą liczne wnioski o interpretacje przepisów w tym zakresie.

W niedawno wydanej decyzji ZUS uznał jednak odmiennie, niż wynikałoby z dotychczasowych interpretacji.

Stan faktyczny sprawy był raczej standardowy. Dotyczyła ona przedsiębiorcy, który musiał zapewnić pracownikom pracującym w warunkach szczególnie uciążliwych bezpłatne posiłki i napoje. Podstawową formą jest w tym wypadku danie gorące o określonej kaloryczności i porcji składników odżywczych. W firmie nie ma jednak stołówki i pracodawca nie jest w stanie sprostać temu obowiązkowi. Dlatego wraz ze związkami zawodowymi zdecydował o wprowadzeniu kart przedpłaconych, aby pracownicy sami mogli kupić odpowiednie produkty. Środki dostępne na kartach mają być wykorzystywane w określonych punktach handlowo-usługowych. Firma przyznaje, że nie ma możliwości ograniczenia karty tylko do płatności za gotowe posiłki. Może jedynie sprawdzać paragony. W związku z tym pracodawca miał wątpliwości, czy należy zwolnić ze składek ZUS posiłki profilaktyczne w formie kart przedpłaconych realizowane nie tylko w barach, restauracjach, punktach gastronomicznych i stołówkach, ale również uprawniające do nabycia ich w sklepach i sieciach handlowych.

Czytaj więcej

Posiłki profilaktyczne jako smaczny benefit bez składek i podatku

Do tej pory ZUS twierdził, że nie. Przykładowo w decyzji z 8 lipca 2022 r. ( WPI/200000/ 43/821/2022) wskazał, że wyłączeniu z podstawy wymiaru składek nie mogą podlegać karty, które można zrealizować nie tylko przy zakupie gotowych posiłków w przeznaczonych do tego punktach, ani też karty uprawniające do nabycia artykułów do samodzielnego ich przygotowania w sklepach lub innych placówkach handlowych. Zdaniem ZUS wprowadzenie dodatkowych uregulowań w postaci regulaminu i oświadczeń nie zagwarantuje, że pracownicy będą kupowali tylko posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, a to jest w kwestii zwolnienia kluczowe. Takie podejście organu rentowego było wielokrotnie krytykowane. Gotowe dania nie są obecnie dostępne wyłącznie w restauracjach, ale w zasadzie w każdym sklepie.

Wygląda jednak to, że organ rentowy zaczyna to rozumieć. W decyzji wydanej na podstawie opisanego stanu faktycznego uznał, że wartość kart prepaid jest wyłączona w takim wypadku z podstawy wymiaru składek do ZUS.

Decyzja ZUS: WPI/200000/ 43/1337/2022

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"