Obiad pracowniczy można opłacić z funduszu socjalnego

Zakladowy fundusz świadczeń socjalnych może, pod pewnymi warunkami, stanowić źródło finansowania posiłków dla pracowników. Ich wartość jest w całości zwolniona ze składek ZUS, ale obowiązuje limit kwoty dofinansowania, która jest wolna od podatku PIT.

Publikacja: 13.07.2022 16:58

Obiad pracowniczy można opłacić z funduszu socjalnego

Foto: Adobe Stock

Dofinansowanie wczasów, kolonii i obozów, organizacja imprez kulturalnych, zakup biletów do kina, teatru czy na koncerty oraz karnety na siłownię lub basen – na to najczęściej firmy konsumują środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Większość nie zdaje sobie sprawy, że po spełnieniu konkretnych warunków mogą z niego finansować pracownikom także posiłki.

Co do zasady obowiązek utworzenia zfśs mają pracodawcy zatrudniający na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Inni pracodawcy mogą go jednak utworzyć dobrowolnie. Są to środki finansowe gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym. Zasady gospodarowania nimi reguluje ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 923). Celem funduszu jest wsparcie socjalne uprawnionych do tego pracowników. Ustawa szeroko definiuje działalność socjalną, uznając, że jest nią udzielanie pomocy materialnej, rzeczowej lub finansowej.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe