Potwierdziło się to, o czym pisaliśmy już kilka razy w „Rzeczpospolitej”: Polski Ład będzie zmieniony i przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną od takiego samego dochodu jak PIT. Taką korzystną zmianę uchwalił w środę Sejm.

Chodzi o nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w biznesie. Zgodnie z Polskim Ładem liczy się ją od dochodu z działalności, na dodatek na gorszych zasadach niż podatek. Skutki mogą być takie, że przedsiębiorca zapłaci dużą składkę, nawet jeśli na danej transakcji nic nie zarobi.

Czytaj więcej

Polski Ład: MF wskazuje od czego nie będzie składki zdrowotnej

O szczegółach projektu naprawiającego niefortunne regulacje pisaliśmy już w „Rzeczpospolitej” z 28 stycznia. Ostatecznie trafił w trakcie sejmowych prac do nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

Co wynika z poprawek? Przedsiębiorcy, którzy są na księdze przychodów i rozchodów i zostały im towary z 2021 r., przy wyliczaniu dochodu z ich sprzedaży będą mogli uwzględnić, tak jak przy liczeniu podatku, różnice remanentowe. Dzięki temu zapłacą składkę zdrowotną od tego, co faktycznie zarobili, a nie od czystego przychodu.

Złagodzone też zostaną zasady rozliczania sprzedaży firmowego majątku. Z Polskiego Ładu wynika, że składka zdrowotna od dochodu ze zbycia samochodu bądź nieruchomości jest liczona na gorszych zasadach niż podatek. Przedsiębiorcy przepadają bowiem koszty ich nabycia z poprzednich lat. Z nowych zapisów wynika, że składka będzie liczona od faktycznego dochodu.

Kolejna sprawa: zgodnie z Polskim Ładem przy liczeniu składki zdrowotnej należy brać pod uwagę przychody niepodlegające opodatkowaniu lub zwolnione z podatku, jak dofinansowania czy dotacje. Ma się to zmienić. W podstawie wymiaru składki nie będzie uwzględniana większość takich przychodów. Wyjątki dotyczą np. nowego zwolnienia dla rodziców mających czwórkę (lub więcej) dzieci.

Zmiany w Polskim Ładzie mają wejść następnego dnia po ich ogłoszeniu.

– Ta nowelizacja to spełnienie części naszych postulatów, najważniejszych z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy już w marcu będą musieli zapłacić składkę zdrowotną od styczniowego dochodu – mówi Aneta Lech ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Polski Ład obowiązuje od 1 stycznia br., ale cały czas trwają intensywne prace nad jego nowelizacjami. Sejm uchwalił niedawno zmiany zasad rozliczania pracowniczych pensji. Ministerstwo Finansów przygotowuje następne, m.in. dotyczące zleceniobiorców czy samotnych rodziców.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu