Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS i wierzycieli rzeczowych – nowe zasady

Wierzytelności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego mogą być teraz restrukturyzowane na zasadach ogólnych dotyczących tzw. zobowiązań składkowych. Od 1 grudnia 2021 r. istnieje sposób na objęcie wierzyciela rzeczowego układem nawet pomimo braku jego zgody.

Aktualizacja: 03.02.2022 14:28 Publikacja: 03.02.2022 14:26

Restrukturyzacja zobowiązań wobec ZUS i wierzycieli rzeczowych – nowe zasady

Foto: Adobe Stock

Ustawodawca w ciągu ostatnich kilku lat poddawał częstym nowelizacjom Prawo upadłościowe oraz Prawo restrukturyzacyjne (dwie ustawy zbiorczo zwane w żargonie prawniczym prawem insolwencyjnym). Niektóre nowele wprowadzały jedynie pomniejsze modyfikacje przepisów, natomiast inne, wyraźnie przeobrażały procedury przewidziane w powyższych ustawach. Ostatnie zmiany prawa insolwencyjnego (patrz podstawa prawna) należ zaliczyć do tej drugiej kategorii – zasługują one na miano fundamentalnych. Za ich sprawą wprowadzono niemal zupełną cyfryzację postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych oraz gruntownie przebudowano jedną z procedur – postępowanie o zatwierdzenie układu, które z jednej strony zostało dostosowane do wymogów unijnych, a z drugiej, wypełniło lukę po zakończeniu możliwości korzystania z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Zmiany nie zostały jednak ograniczone do awizowanych powyżej kwestii. Ustawodawca zmodyfikował również szczegółowe elementy postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych – m.in. przebudował zasady restrukturyzacji zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz wierzycieli rzeczowych. Chociaż w warstwie literalnej ustawy zmiana ta wymagała edycji jedynie kilku jednostek redakcyjnych tekstu prawnego, to w sposób istotny wpłynęła na sytuację prawną zarówno dłużników inicjujących procedurę restrukturyzacyjną, jak i ich wierzycieli.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe