Konieczność złożenia wniosków dotyczy zarówno tych, którzy już obecnie opłacają składki na preferencyjnych zasadach, a według najnowszych danych z małego ZUS+ korzysta obecnie ponad 285 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Na niższe składki może liczyć także spora grupa mikroprzedsiębiorców, którzy ucierpieli w 2020 r. na pandemii, jeśli ich roczne przychody w 2020 r. spadły poniżej 120 tys. zł, a ich dochody nie przekraczały średnio miesięcznie 6310,80 zł. Wówczas będą mieli prawo złożyć wniosek o objęcie systemem ulgowych składek.
– Korzystanie z takiej formy płacenia składki ZUS to nie jest obowiązek, ale możliwość, uprawnienie, z którego mogą skorzystać najmniejsi przedsiębiorcy – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. – Trzeba jednak pamiętać, że mniejsze obecnie obciążenie składkami społecznymi oznacza także mniejsze uposażenia emerytalne w przyszłości. Dlatego przedsiębiorcy muszą rozważyć, czy takie rozwiązanie opłaci się im w przyszłości.
Czytaj też: Mały ZUS Plus: 50 tys. mikrofirm przegapiło sporą ulgę
Co ważne, przedsiębiorcy będą mieli sporo czasu na złożenie wniosku, bo aż do końca stycznia 2021 r., który wypada w niedzielę, więc w praktyce wniosek będzie można złożyć do 1 lutego 2021 r. włącznie. Tak długi termin jest potrzebny ze względu na podliczenie przychodów i dochodów z 2020 r., od których zależy prawo do ulgowych składek, i ich wysokość liczona raz na cały 2021 r. Taki przedsiębiorca zachowa prawo do ulgowych składek do końca roku, także gdy jego przychody i dochody wzrosną.
– Grupa najmniejszych przedsiębiorców uprawnionych do ulgowych składek z pewnością się zwiększy, ponieważ wiele osób prowadzących działalność ucierpiało w czasie epidemii koronawirusa i ich przychody znacznie spadły – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.