Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS+, muszą obliczyć swój ubiegłoroczny przychód i dochód. Czasu jest niewiele.

– Ci, którzy do tej pory nie korzystali z preferencji, mają czas na zgłoszenie do ZUS do końca stycznia. Przedsiębiorcy, którzy płacili niższe składki w zeszłym roku, składają deklarację w tej sprawie do 21 lutego – mówi Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting.

Czytaj więcej

Na ryczałcie może wyjść ponad 12 tys. zł składki zdrowotnej rocznie

Zainteresowani muszą przede wszystkim ustalić, czy w ogóle mają prawo do preferencji. To zależy od ubiegłorocznego przychodu. Jeśli przekroczył 120 tys. zł, nici z ulgi. Jeśli przychód mieści się w limicie i spełniamy inne warunki (np. w zeszłym roku prowadziliśmy biznes przynajmniej 60 dni), możemy przystąpić do obliczania podstawy wymiaru preferencyjnych składek. W tym celu musimy znać nasz ubiegłoroczny dochód z działalności.

Jak go obliczyć? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych odnosi się do przepisów o PIT. Oznacza to, że dochodem jest przychód pomniejszony o koszty. Ale uwaga: nie odliczamy od niego żadnych ulg, które wykazujemy dla celów PIT. W zeznaniu podatkowym dochód z działalności można pomniejszyć np. o straty z poprzednich lat, ulgę na złe długi czy badania i rozwój. Po odliczeniach wychodzi nam dochód do opodatkowania. Dla celów małego ZUS+ nie wolno nic odliczać.

Druga ważna sprawa: przedsiębiorca, który w zeszłym roku zaliczał składki na ubezpieczenia społeczne do podatkowych kosztów, musi je doliczyć do dochodu wykazywanego na potrzeby małego ZUS+. W efekcie w deklaracji ZUS wykaże inną kwotę dochodu niż w zeznaniu PIT.

– Do dochodu na potrzeby małego ZUS+ nie doliczamy kwot przekazywanych na Fundusz Pracy. One zostają w podatkowych kosztach – dodaje Alicja Borowska-Woźniak. Przypomina też, że przedsiębiorcy korzystający z małego ZUS+ płacą na Fundusz Pracy wtedy, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosi u nich przynajmniej 3010 zł.

Jak dokładnie policzyć podstawę wymiaru preferencyjnych składek i jakie są jej progi, pisaliśmy m.in. w „Rzeczpospolitej” z 30 grudnia 2021 r. w artykule „Mały ZUS+ sposobem na obniżenie kosztów biznesu w 2022 r.”.

Preferencyjne rozliczenie nie dotyczy składek zdrowotnych. One będą rozliczane zgodnie z Polskim Ładem: u przedsiębiorców na skali wyniosą 9 proc., a u liniowców 4,9 proc. dochodu. Składki zdrowotnej nie odliczymy już od podatku.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ