Po wejściu Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców zainteresowało się ryczałtem. Ostrzegamy jednak: po zakończeniu roku może ich spotkać niemiła niespodzianka – spora dopłata składki zdrowotnej.

– Jeśli przedsiębiorca przekroczy próg przychodów, nawet w grudniu, zapłaci wyższą składkę zdrowotną za cały rok – mówi Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

Trzy grupy w zależności od przychodu

Przypomnijmy, że ryczałtowcy są podzieleni na trzy grupy, w zależności od wysokości przychodu (pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne). Ci, którzy mają do 60 tys. zł rocznie, płacą 335,94 zł składki zdrowotnej miesięcznie. W drugiej grupie, z przychodami od 60 tys. do 300 tys. zł, wyniesie co miesiąc 559,89 zł. Przedsiębiorcy z przychodem powyżej 300 tys. zł rocznie płacą 1007,81 zł miesięcznie.

Ile wyjdzie składki rocznie? Przy małych przychodach – 4031,28 zł, przy średnich – 6718,68 zł, przy największych – 12 093,72 zł.

Jak liczyć składkę zdrowotną za poszczególne miesiące? Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS należy sumować przychody od początku roku. Za miesiąc, w którym przekroczymy próg (a także za następne), płacimy wyższą składkę. Po zakończeniu roku trzeba zrobić podsumowanie.

– I dopłacić różnicę. Przekroczenie progu przychodów powoduje bowiem, że wyższa składka obowiązuje za cały rok. Najwięcej dopłacą ci, którzy przekroczą próg pod koniec roku – tłumaczy Michał Kowalski, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii KNDP.

Jaka to może być dopłata? – Załóżmy, że przychody wynoszą 5 tys. zł miesięcznie. Przedsiębiorca przez 11 miesięcy płaci 335,94 zł. W grudniu sprzedaje nieruchomość z firmowego majątku za 250 tys. zł. Przekracza drugi próg, trafia do trzeciej grupy i za grudzień musi zapłacić 1007,81 zł. A za cały rok dopłacić 7390,57 zł – wylicza Izabela Leśniewska.

Z dodatkowym przelewem do ZUS muszą też liczyć się ci, którzy mają przychody w stałej kwocie. Przyjmijmy, że wynoszą 26 tys. zł miesięcznie. Przez dwa miesiące przedsiębiorca płaci 335,94 zł składki. Przez dziewięć 559,89 zł. W grudniu przekracza drugi próg i musi zapłacić 1007,81 zł. A za cały rok dopłacić 5375,02 zł.

Czytaj więcej

Na ryczałcie może wyjść ponad 12 tys. zł składki zdrowotnej rocznie
Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Spore różnice w obciążeniach

Michał Kowalski podkreśla, że wyższa o kilka tysięcy złotych rocznie składka zdrowotna grozi także tym przedsiębiorcom, którzy nieznacznie przekroczą próg przychodów, nawet o złotówkę. Powoduje to duże różnice w obciążeniach.

– Załóżmy, że pierwszy przedsiębiorca ma 60 tys. zł przychodu rocznie. Zapłaci 4031,28 zł składki zdrowotnej. Drugi przedsiębiorca ma 61 tys. zł przychodu. Składka roczna wynosi 6718,68 zł. Drugi przedsiębiorca ma więc tylko o 1 tys. zł więcej przychodu niż pierwszy, a zapłaci składkę wyższą o 2687,40 zł – wylicza Michał Kowalski.

Polski Ład daje ryczałtowcom jeszcze jedną możliwość. Płacenie składki na podstawie przychodu z poprzedniego roku. Wtedy odprowadzają ją w stałej wysokości przez cały rok.

– Taki system nie zwalnia ich jednak z obowiązku dopłaty, jeśli tegoroczne przychody są wyższe niż te z ubiegłego roku i przekraczają progi. Jeśli przedsiębiorca przeskoczy z pierwszej do trzeciej grupy będzie musiał po zakończeniu roku dopłacić 8062,44 zł – wyjaśnia Izabela Leśniewska.

Niezależnie od wybranej metody ryczałtowcy i tak muszą co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe do ZUS.

Jaki termin na przelew

Kiedy trzeba dopłacić składkę? Polski Ład nie daje precyzyjnej odpowiedzi. – W jednym przepisie stanowi, że różnicę trzeba odprowadzić w ciągu miesiąca od upływu terminu do złożenia zeznania rocznego. Ponieważ ryczałtowcy składają je do końca lutego, powinni mieć czas na dopłatę składki do końca marca. W innym przepisie czytamy jednak, że dopłata następuje w terminie płatności składek za luty, czyli do 20 marca – mówi Izabela Leśniewska.

Co na to ZUS? Jego zdaniem dopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego należy wykazać w dokumentach składanych za luty w terminie do 20 marca. W tym samym terminie, tj. łącznie z bieżącą składką za ten miesiąc, należy dokonać dopłaty.

Czytaj więcej

Polski Ład: jak obliczyć składkę zdrowotną? ZUS udostępnił kalkulator

Kalkulator niekorzystnie dla liniowców

ZUS zamieścił na swojej stronie internetowej kalkulator do obliczania miesięcznej składki zdrowotnej. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy na skali, liniowym PIT, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Ci, którzy się rozliczają w dwóch pierwszych formach, płacą składkę od dochodu z działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy na skali 9 proc., na liniówce 4,9 proc.

Składkę zdrowotną za styczeń 2022 r. zapłacą jednak jeszcze w zryczałtowanej wysokości. Podstawa wymiaru to 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2021 r. U przedsiębiorców na skali podatkowej składka zdrowotna za styczeń 2022 r. wyniesie 9 proc. podstawy wymiaru, czyli 419,92 zł.

Czy podobnie będzie u przedsiębiorców na liniowym PIT? Wydaje się, że składka zdrowotna powinna wynieść już, zgodnie z nowymi zasadami, 4,9 proc. podstawy wymiaru (czyli 228,62 zł). ZUS uważa jednak, że składki za styczeń dotyczą stare zasady, wynosi więc 9 proc. podstawy wymiaru. Tak też wynika z kalkulatora. Wylicza on składkę za styczeń dla liniowców w kwocie 419,92 zł.