Na ryczałcie może wyjść ponad 12 tys. zł składki zdrowotnej rocznie

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w ryczałtowej formie płacą składkę zdrowotną według trzech stawek, uzależnionych od przychodu. Wiemy już, ile dokładnie wyniosą.

Publikacja: 21.01.2022 16:03

Na ryczałcie może wyjść ponad 12 tys. zł składki zdrowotnej rocznie

Foto: Adobe Stock

Główny Urząd Statystyczny podał średnie wynagrodzenie, od którego liczona jest składka zdrowotna. U ryczałtowców przez cały rok, u przedsiębiorców na skali i liniowym PIT za styczeń.

Zacznijmy od tych pierwszych. Zgodnie z Polskim Ładem ryczałtowcy są podzieleni na trzy grupy. Ci, którzy mają przychody (pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne) do 60 tys. zł rocznie płacą 9 proc. składkę zdrowotną od 60 proc. przeciętnej pensji. Przy przychodach powyżej 60 tys. zł do 300 tys. zł podstawa wymiaru wynosi 100 proc. wynagrodzenia. Przy wyższych 180 proc.

Czytaj więcej

Rząd wraca do pomysłu pełnego oskładkowania zleceń

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w IV kwartale w 2021 r. wyniosło 6221,04 zł. Jaką więc ryczałtowcy zapłacą składkę zdrowotną?

- W pierwszym progu, czyli do 60 tys. zł przychodu, wychodzi 335,94 zł miesięcznie. W drugim, przy przychodach od 60 tys. do 300 tys. zł, składka zdrowotna wyniesie co miesiąc 559,89 zł. W trzecim progu 1007,81 zł miesięcznie – tłumaczy Michał Kowalski, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii KNDP.

Ile wyjdzie rocznie? Przy małych przychodach 4 031,28 zł, przy średnich 6 718,68 zł, przy największych 12 093,72 zł.

- Pamiętajmy, że przekroczenie progu nawet o 1 zł skutkuje większym obciążeniem składką zdrowotną – podkreśla Michał Kowalski.

Ryczałtowcy mogą też płacić składkę na podstawie przychodu z poprzedniego roku. Oczywiście po zakończeniu roku trzeba ją wyrównać (dopłacić do ZUS albo wystąpić o zwrot).

Podane przez GUS średnie wynagrodzenie ma też znaczenie dla przedsiębiorców, którzy są na skali albo liniowym PIT. Generalnie, zgodnie z Polskim Ładem, mają płacić składkę zdrowotną od dochodu. Przedsiębiorcy na skali 9 proc., na liniówce 4,9 proc. Składkę zdrowotną za styczeń 2022 r. zapłacą jednak jeszcze w zryczałtowanej wysokości. Podstawa wymiaru to 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2021 r.

U przedsiębiorców na skali podatkowej składka zdrowotna za styczeń 2022 r. wyniesie 9 proc. podstawy wymiaru, czyli 419,92 zł. Czy tak też będzie u przedsiębiorców na liniowym PIT? Wydaje się, że składka zdrowotna powinna wynieść już, zgodnie z nowymi zasadami, 4,9 proc. podstawy wymiaru (czyli 228,62 zł). ZUS uważa jednak, że składki za styczeń dotyczą stare zasady, wynosi więc 9 proc. podstawy wymiaru.

Niestety, zapłaconej w tym roku składki zdrowotnej nie odliczymy już od PIT.

Prawo karne
Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego
Prawo karne
SN: koniec sprawy Żulczyka, który nazwał Andrzeja Dudę "debilem". Kary nie będzie
Ustrój i kompetencje
Na wieki wieków złoże, czyli groźna dla samorządów zmiana prawa górniczego
Sądy i trybunały
Nie nikną wątpliwości wobec uchwały SN o jednoosobowych sądach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Prawo karne
Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy