Przepisy nie zabraniają opłacania składek zdrowotnych z wyprzedzeniem – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej". Nie zabraniają też ich odliczenia od PIT. Na pewno da się tak zrobić ze składką za grudzień, z późniejszymi będzie jednak problem.

Przypomnijmy, że Polski Ład, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., zakazuje odliczania składek zdrowotnych od PIT. Czy w związku z tym można zapłacić je jeszcze w tym roku i skorzystać z ulgi? To pytanie zadaliśmy Ministerstwu Finansów już ponad miesiąc temu. Głównie chodzi o składkę za grudzień, którą normalnie płaci się w styczniu. Z Polskiego Ładu wynika, że przelew w nowym roku nie da już prawa do ulgi. Dlatego przedsiębiorcy, którym zależy na odliczeniu, powinni się pospieszyć.

– Jeśli odprowadzą składkę zdrowotną za grudzień jeszcze w tym roku, odliczą ją od podatku – wynika z odpowiedzi ministerstwa.

Czytaj więcej

Składka zdrowotna: nowe obowiązki, nowe terminy

– Musimy jednak pamiętać, że wszystkie składki, także na ubezpieczenia społeczne, płacimy razem, na jedno konto. Tak też trzeba zrobić w grudniu. Jeśli opłacimy samą składkę zdrowotną, ZUS rozłoży kwotę na poszczególne zobowiązania – mówi Piotr Popek, starszy menedżer w zespole ds. PIT w KPMG.

Czy w grudniu można też odprowadzić składki zdrowotne za 2022 r.?

Przepisy tego nie zabraniają, określają tylko maksymalne terminy zapłaty – potwierdziło ministerstwo. Podkreśliło jednak, że przedsiębiorca, dokonując wpłaty, powinien uwzględnić wszystkie składki, które musi odprowadzać, a nie tylko zdrowotne. Jeżeli powinien płacić także składki na ubezpieczenia społeczne i inne fundusze, to wpłata w kwocie odpowiadającej wyłącznie składce zdrowotnej (lub jej wielokrotności) nie będzie jednoznaczna z jej rozliczeniem w całości. ZUS rozdziela bowiem wpłatę na należności z tytułu składek proporcjonalnie. – Zatem wpłata zostanie podzielona, a w konsekwencji składka zdrowotna może zostać rozliczona tylko częściowo – czytamy w odpowiedzi resortu finansów.

– Przedsiębiorca może wnieść składkę zdrowotną za dłuższy okres, ale zostanie zaksięgowana proporcjonalnie, także na poczet innych składek. Dopiero po złożeniu deklaracji rozliczeniowej będzie można ustalić, jaka część wpłaty przypada na składkę zdrowotną – tłumaczy Piotr Popek. I przypomina, że w przyszłym roku przedsiębiorcy będą liczyć opłatę na zdrowie od dochodu, jej kwotę poznają więc dopiero po jego ustaleniu. – Wyliczenie składki zdrowotnej, którą zapłaciliśmy jeszcze w grudniu i chcemy odliczyć od PIT za 2021 r., będzie więc bardzo trudne – podkreśla ekspert.