Polski Ład całkowicie zmienia zasady rozliczania składki zdrowotnej przez prowadzących działalność gospodarczą. Nie da się jej już odliczyć od PIT, będzie więcej biurokracji.

Teraz przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną w stałej kwocie. Obecnie wychodzi 381,81 zł miesięcznie. Większość odliczają od podatku. Polski Ład likwiduje odliczenie, inaczej też będzie ustalana wysokość składki. Przedsiębiorcy na skali podatkowej zapłacą 9 proc. dochodów z biznesu. Część z nich dostanie tzw. ulgę dla klasy średniej, która ma zrekompensować podwyżkę. U przedsiębiorców, którzy korzystają z liniowego PIT, składka wyniesie 4,9 proc. dochodu.

Oznacza to, że co miesiąc trzeba ją będzie na nowo liczyć. Co miesiąc trzeba będzie też wysłać deklarację do ZUS. To spore obciążenie dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy teraz z reguły nie składają takich deklaracji.

Problem jest też w tym, że składkę będziemy płacić nie tylko od dochodu z podstawowej działalności, ale także od wszystkich innych, np. ze sprzedaży firmowego auta czy nieruchomości.

Polski Ład wprowadza też składkę minimalną dla tych, którzy mają niski dochód albo stratę. Jest liczona od minimalnego wynagrodzenia i wyniesie w przyszłym roku 271 zł miesięcznie.

Składkę zdrowotną za dany miesiąc zapłacimy do 20. dnia następnego, a będziemy ją liczyć od dochodu z poprzedniego. Ostateczne rozliczenie nastąpi po zakończeniu roku. Przedsiębiorca, który nadpłaci składkę, będzie mógł wystąpić o zwrot. W tym celu należy złożyć elektroniczny wniosek do ZUS. Ma na to czas tylko do końca maja.

Przedsiębiorcy odprowadzający ryczałtowy podatek będą mieli składkę zróżnicowaną, uzależnioną od przychodów. Ci, którzy są na karcie podatkowej zapłacą ją w stałej kwocie.

Pogorszyły się zasady rozliczania składki zdrowotnej za osoby współpracujące (przede wszystkim małżonków). Przedsiębiorca zapłaci za nich więcej, nie będzie miał też ulgi w PIT.

Nowe zasady liczenia składki należy uwzględnić przy wyborze formy opodatkowania.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Przykład:

Pan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą i ma 140 tys. zł dochodu rocznie. W przyszłym roku na skali zapłaci 21 700 zł podatku. Do tego dochodzi składka zdrowotna w kwocie 12 600 zł. W sumie obciążenia podatkowo-składkowe wyniosą 34 300 zł. Na liniowym PIT zapłaci 26 600 zł podatku. Po dodaniu składki zdrowotnej – 6860 zł – wyjdzie mu 33 460 zł. Na liniowym rozliczeniu zyskuje więc 840 zł.

Czytaj więcej

Polski Ład - poradnik: Kto zyska, a kto straci na „obniżce” podatków