Zasadą jest, że za osobę na zasiłku macierzyńskim pracodawca oblicza i wykazuje w dokumentach rozliczeniowych składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i zdrowotne. Nie wykazuje natomiast składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe, bo osoby przebywające na zasiłku macierzyńskim nie podlegają z tego tytułu tym ubezpieczeniom.
To, że pracodawca wykazuje w dokumentach rozliczeniowych składki: emerytalną, rentową i zdrowotną, nie oznacza, że wpłaca je do ZUS. Są one opłacane z budżetu państwa.
- Czy przebywając na urlopie macierzyńskim, mogę na czas trwania tego urlopu zawrzeć umowę-zlecenie z moim obecnym pracodawcą? Czy od takiego zlecenia będą opłacane składki do ZUS? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Tak, przebywając na zasiłku macierzyńskim można zawrzeć z własnym pracodawcą umowę-zlecenie. Trzeba jednak liczyć się ze skutkami. Otóż jeśli czytelniczka, w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wykona umowę-zlecenie, to będzie miała potrącane i odprowadzane do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu zlecenia, a nie będzie podlegać ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Jeżeli więc czytelniczka zawrze umowę-zlecenie z własnym pracodawcą, to pracodawca powinien: