Dopłata z PFRON do pensji i emerytura się wykluczają

Decyzja o przyznaniu emerytury jest aktualna po tym, gdy pracownik uzyskał prawo do renty inwalidzkiej. Jeśli ustalono jego lekką lub umiarkowaną niepełnosprawność, zakład nie może pobierać dofinansowania do jego pensji z PFRON.

Publikacja: 12.11.2015 04:50

Dopłata z PFRON do pensji i emerytura się wykluczają

Foto: 123RF

Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych mogą uzyskać dofinansowanie do ich wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dopuszcza to art. 26a–26c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).

Problemy z uzyskaniem wsparcia pojawiają się wtedy, gdy przedsiębiorca zatrudnia niepełnosprawnego emeryta. Niekiedy trudno rozstrzygnąć, czy faktycznie pracownik ma ustalone prawo do tego świadczenia, szczególnie u niepełnosprawnych żołnierzy i policjantów.

Kilka warunków

Dofinansowanie przysługuje na niepełnosprawnych zatrudnionych zgodnie z kodeksem pracy oraz w zakładach pracy chronionej na niepełnosprawnych wykonawców pracy nakładczej, o których mowa w art. 28 ust. 3 ustawy o rehabilitacji. Wypłata pomocy publicznej zależy jednak od spełnienia przez przedsiębiorcę wielu warunków. Jednym z nich jest brak dofinansowania na niektórych zatrudnionych niepełnosprawnych z uprawnieniami emerytalnymi.

Zgodnie z art. 26a ust. 1a1 ustawy o rehabilitacji miesięczna dopłata nie przysługuje na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury.

Dlatego angażując inwalidów, pracodawca musi każdorazowo weryfikować, czy są już uprawnieni do świadczeń senioralnych. W praktyce bywa z tym problem, gdyż decyzję o ustalonym prawie emerytalnym otrzymuje indywidualnie pracownik, a nie pracodawca. Ten w wielu przypadkach nie wie, że na zatrudnioną osobę z niepełnosprawnością refundacja pensji już mu się nie należy.

Urząd potwierdza

Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych (BON) w stanowisku z 4 marca 2011 r. (BON-I-5232-26-IKW/ 11) wskazuje, że ustalone prawo do emerytury ma każda osoba, która uzyskała decyzję organu ubezpieczeniowego dotyczącą przyznania świadczenia emerytalnego. Art. 26a ustawy o rehabilitacji stosuje się też do osób mających ustalone prawo do emerytury niezależnie od podstawy prawnej jej uzyskania. Jednocześnie należy podkreślić, że decyzja wydana przez organ emerytalny funkcjonuje w obrocie prawnym, choć zainteresowany zawiesił pobieranie świadczenia.

Przykład

Pracownik legitymuje się orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności. Od 2011 r. pracodawca pobiera na niego dofinansowanie do wynagrodzeń. 1 września 2015 r. ZUS doręczył niepełnosprawnemu decyzję o ustaleniu prawa do emerytury. Oznacza to, że od września pracodawca nie może już składać wniosku o dofinansowanie na tego etatowca. Jeżeli natomiast już go złożył i uzyskał SOD, musi zwrócić refundację.

W służbach mundurowych

Wiele grup zawodowych (np. żołnierze, policjanci, funkcjonariusze wywiadu) ma prawo do emerytur i rent na podstawie odrębnych przepisów >patrz ramka.

Tytułem przykładu – ustala się trzy grupy inwalidztwa żołnierzy całkowicie niezdolnych do służby:

- I grupę – obejmującą całkowicie niezdolnych do pracy,

- II grupę – obejmującą częściowo niezdolnych do pracy,

- III grupę – obejmującą zdolnych do pracy.

Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który stał się inwalidą wskutek stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu. Z kolei emerytura wojskowa należy się żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby, który w dniu zwolnienia ma 15 lat służby w wojsku polskim.

Podwójna decyzja

Pojawiła się wątpliwość, czy pracownik, wobec którego wydano decyzję o ustaleniu prawa do emerytury, a następnie decyzję o ustaleniu prawa do renty inwalidzkiej (na wniosek pracownika w związku z ustaloną grupą inwalidzką), ma nadal „ustalone prawo do emerytury", biorąc pod uwagę art. 26a ust. 1a1 ustawy o rehabilitacji? Czy wydanie decyzji o ustaleniu prawa do renty uchyla wcześniej ustalone prawo do emerytury?

W stanowisku z 7 września 2015 r. (BON-I-52312.2072015.WK) BON wskazuje, że ustalone raz prawo do emerytury – mimo niepobierania świadczenia emerytalnego oraz wydania decyzji o ustaleniu prawa do renty inwalidzkiej i pobierania świadczenia rentowego – nadal obowiązuje. Wydanie decyzji o ustaleniu prawa do renty inwalidzkiej nie uchyla wcześniejszej decyzji o ustaleniu prawa do emerytury. Dlatego zatrudniający takiego pracownika (z orzeczoną umiarkowaną niepełnosprawnością, który ma ustalone prawo do emerytury i pobiera rentę) nie będzie mógł skorzystać z dofinansowania do jego wynagrodzenia.

Przykład

Żołnierz zwolniony z zawodowej służby wojskowej 1 czerwca 2015 r. otrzymał decyzję o ustaleniu prawa do emerytury. Z kolei z 15 lipca 2015 r. pochodzi decyzja o ustaleniu wobec niego prawa do renty inwalidzkiej na podstawie orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej o II grupie inwalidzkiej w związku ze służbą (inwalidztwo czasowe do października 2016 r.). Jeżeli pracodawca zatrudnia byłego żołnierza, nie będzie mógł pobierać na niego dofinansowania do pensji z PFRON, choć ma on orzeczoną niepełnosprawność. Były wojskowy ma bowiem ustalone prawo do emerytury, które nie wygasło, gdyż równolegle pobiera rentę inwalidzką. Etatowiec może więc pobierać rentę i mieć jednocześnie ustalone prawo do emerytury, ale jego szef nie skorzysta z dopłaty.

Autor jest radcą prawnym

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Jakie przepisy

W myśl ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 330) w zakresie zaopatrzenia emerytalnego przysługują na zasadach określonych w ustawie świadczenia pieniężne, m.in. emerytura wojskowa, wojskowa renta inwalidzka. Z kolei ustawa z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 900) odrębnie reguluje kwestie emerytur i rent inwalidzkich.

Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych mogą uzyskać dofinansowanie do ich wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dopuszcza to art. 26a–26c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).

Problemy z uzyskaniem wsparcia pojawiają się wtedy, gdy przedsiębiorca zatrudnia niepełnosprawnego emeryta. Niekiedy trudno rozstrzygnąć, czy faktycznie pracownik ma ustalone prawo do tego świadczenia, szczególnie u niepełnosprawnych żołnierzy i policjantów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego