Ubezpieczenie chorobowe w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osobę prowadzącą firmę

Rozpoczęcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osobę prowadzącą firmę, która uprzednio została objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, powoduje ustanie tego ubezpieczenia.

Aktualizacja: 13.10.2019 07:16 Publikacja: 12.10.2019 00:01

Ubezpieczenie chorobowe w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osobę prowadzącą firmę

Foto: Adobe Stock

Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą od dawna budzi wiele wątpliwości. Niejasne jest zwłaszcza ustalenie następstw prawnych, jakie dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, objętej dobrowolnie – na swój wniosek – ubezpieczeniem chorobowym (art. 14 ust. 1 i 1a w związku z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), wynikają z faktu pobierania przez tę osobę zasiłku macierzyńskiego. Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest bowiem odrębnym względem prowadzenia pozarolniczej działalności tytułem podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu (art. 6 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy). Jednocześnie pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie stanowi tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu ani obowiązkowo, ani dobrowolnie (art. 11 ww. ustawy). Na tle powyższych przepisów powstaje pytanie, co się dzieje z ubezpieczeniem chorobowym w przypadku rozpoczęcia pobierania zasiłku. Czy dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jakim jest objęta – na swój wniosek złożony przed rozpoczęciem korzystania z prawa do zasiłku macierzyńskiego – osoba prowadząca pozarolniczą działalność, ustaje w związku z rozpoczęciem pobierania zasiłku macierzyńskiego, czy też trwa ono w sposób nieprzerwany przez cały okres pobierania tego świadczenia, po czym jest kontynuowane?

Pozostało 85% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?