Kiedy pensja członka zarządu wolna od składek ZUS

Jeśli członek zarządu pełni swoją funkcję na podstawie powołania, nie podlega ani ubezpieczeniom społecznym, ani zdrowotnemu. Inaczej jest, gdy dodatkowo zawrze ze spółką umowę o pracę lub kontrakt cywilnoprawny.

Publikacja: 13.07.2017 06:40

Kiedy pensja członka zarządu wolna od składek ZUS

Foto: 123RF

Stosunek prawny między spółką a członkiem jej zarządu może zostać uregulowany w drodze różnych aktów prawnych. Szczegółowe obowiązki reprezentanta spółki mogą zostać wskazane w samej uchwale o powołaniu do pełnienia tej funkcji, w umowie o pracę, czy też w umowie cywilnoprawnej. Wybór danego rozwiązania ma przy tym określone konsekwencje w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, a w konsekwencji – wpływa na wymiar związanych z tym obciążeń publicznoprawnych.

Zatrudnienie na etacie

(Prawie) nic nie stoi na przeszkodzie zatrudnienia członka zarządu na podstawie umowy o pracę. Kodeks pracy w niektórych przepisach reguluje sytuację osób zarządzających zakładem pracy (chociażby w zakresie wymiaru czasu pracy), a zatem wprost dopuszcza taką możliwość.

Wątpliwości może budzić istotny element stosunku pracy, jakim jest konieczność występowania podporządkowania poleceniom pracodawcy. W przypadku członków zarządu, którzy są reprezentantami spółki, a zatem samodzielnie podejmują decyzje w jej imieniu, wymóg ten nie jest zachowany. Jednak zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie mówi się w takim przypadku o tzw. podporządkowaniu autonomicznym. Oznacza to, że możliwe jest zawarcie prawnie skutecznej umowy o pracę z członkiem zarządu i objęcie go z tego tytułu ubezpieczeniami społecznymi.

Kontrakt cywilnoprawny

W praktyce popularne jest zatrudnianie członków zarządu na podstawie umów cywilnoprawnych, zwanych kontraktami menedżerskimi. W ich przypadku strony mają większą swobodę co do uregulowania wzajemnych zobowiązań, odchodząc od wymogów stawianych umowom o pracę.

Jeżeli umowa zlecenia stanowi jedyny tytuł do ubezpieczenia społecznego, to spółka powinna odprowadzać od osiąganego z niej przychodu składki ZUS na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe (składka chorobowa jest dobrowolna) oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

W przypadku umów zlecenia z członkami zarządu, często stosowaną konstrukcją było zawieranie ich w ramach prowadzonej przez reprezentanta spółki działalności gospodarczej. Pozwalało to na zmniejszenie obciążeń publicznoprawnych, ponieważ to członek zarządu samodzielnie odprowadzał składki od zadeklarowanej przez siebie kwoty, która najczęściej znacząco odbiegała od wynagrodzenia otrzymywanego w ramach kontraktu. Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 17 czerwca 2015 r. (III UZP 2/15) przesądziła, że w przypadku zawarcia kontraktu menedżerskiego (umowy zlecenia) z członkiem zarządu spółki, prowadzącym działalność gospodarczą, tytułem do objęcia ubezpieczeniem społecznym jest umowa cywilnoprawna.

Argumentacja SN opiera się na tym, że prawa i obowiązki członka zarządu spółki wynikają w głównej mierze z samego faktu powołania go na to stanowisko, wobec czego wykonywanie czynności polegających na zarządzaniu spółką nie może być traktowane jako podejmowane w ramach działalności gospodarczej. W takim bowiem przypadku, członek zarządu nigdy nie występuje we własnym imieniu i nie podejmuje czynności na własne ryzyko, ale jest zawsze reprezentantem spółki. Zastosowanie omawianej konstrukcji jest zatem możliwe w przypadku zawarcia umowy, której przedmiotem są czynności objęte działalnością gospodarczą reprezentanta, ale rodzajowo inne niż te wynikające z kodeksowych obowiązków członka zarządu.

Bez dodatkowej umowy

Jak wspomniano, w orzecznictwie słusznie wskazuje się na umocowanie członków zarządu do sprawowania swojej funkcji już w samym akcie powołania. Dodatkowa umowa o pracę lub cywilnoprawna nie stanowi upoważnienia do reprezentowania spółki, a jedynie doprecyzowuje wzajemne relacje stron. Jej zawarcie nie jest zatem konieczne.

Art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera zamknięty katalog tytułów do objęcia ubezpieczeniem społecznym. Zakwalifikowanie danego stosunku prawnego do jednego z nich stanowi podstawę do pobrania składki. Wśród osób wymienionych w tym przepisie brakuje jednak członków zarządu wynagradzanych z tytułu pełnionej funkcji. Oznacza to, że w przypadku określenia wynagrodzenia reprezentanta spółki w uchwale o powołaniu go na piastowane stanowisko, wynagrodzenie to nie będzie podlegało oskładkowaniu. Brak jest bowiem wskazania tej sytuacji jako tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. ?

Zdaniem autorki

Katarzyna Kamińska, starszy prawnik, Kancelaria GALT

Możliwość zawarcia prawnie skutecznej umowy o pracę z członkiem zarządu i objęcie go z tego tytułu ubezpieczeniami społecznymi nie znajduje zastosowania, gdy członek zarządu jest jednocześnie jedynym wspólnikiem jednoosobowej spółki kapitałowej lub spółki, w której co prawda występuje dwóch wspólników, jednak udział jednego z nich jest marginalny. W takiej sytuacji umowy o pracę są kwestionowane, a ZUS odmawia objęcia ubezpieczeniami społecznymi, wskazując na brak relacji pracowniczej. Jeżeli bowiem dana osoba sprawuje zarówno funkcję członka zarządu oraz jest decydującym udziałowcem w spółce, trudno mówić, aby mogła wydawać wiążące polecenia samej sobie w zakresie podporządkowania pracowniczego.

Stosunek prawny między spółką a członkiem jej zarządu może zostać uregulowany w drodze różnych aktów prawnych. Szczegółowe obowiązki reprezentanta spółki mogą zostać wskazane w samej uchwale o powołaniu do pełnienia tej funkcji, w umowie o pracę, czy też w umowie cywilnoprawnej. Wybór danego rozwiązania ma przy tym określone konsekwencje w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, a w konsekwencji – wpływa na wymiar związanych z tym obciążeń publicznoprawnych.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona