Dlaczego witamina D jest tak ważna? 

Witamina D to grupa organicznych związków chemicznych, które są rozpuszczalne w kościach. Do najpopularniejszych i najważniejszych z nich zaliczamy witaminę D2 (ergokalcyferol) pochodzenia roślinnego i witaminę D3 (cholekalcyferol) pochodzenia zwierzęcego. Odgrywa ona istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej mineralizacji kości i zębów, a ponadto wspiera nasz układ immunologiczny i bierze udział w procesie podziału komórek.

Witamina D jest jedną z nielicznych witamin, którą nasz organizm potrafi wytworzyć samodzielnie w procesie syntezy skórnej, zachodzącej pod wpływem działania promieni słonecznych. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać aż 90 procent witaminy D i to właśnie dlatego nazywana jest ona często „witaminą słońca”. Niestety samodzielne wytworzenie witaminy D w naszej strefie klimatycznej możliwe jest jedynie wiosną i latem. W okresie jesienno-zimowym poziom nasłonecznienia jest zbyt niski, co może prowadzić do znacznego i niebezpiecznego dla zdrowia niedoboru witaminy D.

Wpływ witaminy D na organizm

Jedną z najważniejszych funkcji witaminy D jest jej udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej, a także w procesie mineralizacji kości. Witamina słońca wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego, ma również wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia w organizmie. Odpowiednia ilość witaminy D pomaga nam więc w utrzymaniu zdrowych zębów i kości. 

Niedobór witaminy słońca mogą prowadzić do upośledzenia mineralizacji kości i zębów, co sprzyja występowaniu chorób układu kostnego, takich jak osteoporoza, czy krzywica u dzieci. Witamina D wspiera również prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, zwiększając jego odporność na choroby bakteryjne i wirusowe. Z pomocą przychodzą dobre suplementy z witaminą d. 

Suplementy z witaminą D – przepis na zdrowie

Odpowiedniej jakości suplementy z witaminą D pozwalają zapobiegać wymienionym chorobom i utrzymać zdrowy organizm nawet w momencie, gdy pobieramy jej mniej z promieni słonecznych. To ważne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych osób w każdym wieku. Warto zapytać farmaceutę o najlepszy produkt, a same suplementy wybierać wyłącznie w aptece. 

Materiał Promocyjny