Czekanie zabija. Pacjenci z rakiem prostaty potrzebują leczenia

Pacjenci z rakiem gruczołu krokowego czują się dyskryminowani. Uważają, że w Polsce nie są leczeni zgodnie z osiągnięciami nowoczesnej medycyny. Okazją do przypomnienia o ich problemach jest przypadający 15 września Europejski Dzień Prostaty.

Serce nie czeka na koniec pandemii

Brak refundacji niektórych leków utrudnia skuteczne leczenie schorzeń kardiologicznych – zwracają uwagę lekarze.

Odpowiedzialny sektor zdrowotny. Jak go zbudować?

Zapraszamy na debatę w Salonie "Rzeczpospolitej" podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Walczymy z wątpliwościami ludzi

Dwie dawki szczepionki Pfizer-BioNTech wykazują ponad 90 proc. skuteczności w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi Covid-19 spowodowanemu przez wariant Delta – zapewnia Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes Pfizer Polska.

Prof. Konrad Rejdak: Leczenie SM skrojone dla pacjenta

Chcielibyśmy dobierać leki do konkretnego chorego, a nie kierować się zapisami programów lekowych – mówi prof. Konrad Rejdak, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

mRNA to odpowiedź na pandemię

W tym roku dostarczymy do Polski 50 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 – zapowiada Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes Pfizer Polska.

Nowe terapie SMA to przełom w medycynie

Lekarze pacjentów z SMA apelują o możliwość wyboru terapii. I upatrują w Funduszu Medycznym szansy na refundację terapii genowej.

Przyszłość ochrony zdrowia: Naszą ambicją jest, by prawo było lepsze

W tym roku mamy trzy priorytety. Są to: jakość legislacji, finansowanie ochrony zdrowia oraz bardzo szczegółowe rozwiązania dotyczące chorób rzadkich – mówi Jacek Graliński, przewodniczący Komitetu Farmaceutycznego AmCham.

Przyszłość ochrony zdrowia: pozbądź się lęku z CBD

CBD to związek strukturalnie podobny do THC, ale nie powoduje takich reakcji jak THC, nie zaburza sprawności człowieka, nie jest odurzający i nie uzależnia.

Przyszłość ochrony zdrowia: Potrzebne są większe nakłady na leczenie raka prostaty

Rak prostaty ma pierwsze miejsce wśród nowotworów złośliwych u mężczyzn, jeżeli chodzi o zachorowania, i drugie, jeżeli chodzi o zgony. A w finansowaniu jest dopiero ósmy – mówi dr hab. n. med. Paweł Wiechno, profesor Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego.

SMA wykrywane już u noworodka

Badanie w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni wejdzie do panelu badań przesiewowych najmłodszych.

Przyszłość ochrony zdrowia: Życiem można się dzielić

W ostatnich latach w Polsce spada liczba przeszczepów. W 2020 r., w związku z pandemią, sytuacja jeszcze się pogorszyła, jednak trend spadkowy widoczny był już wcześniej. Szansą na normalne funkcjonowanie pacjentów są przeszczepy od żywych dawców, o czym warto pamiętać szczególnie przy okazji przypadającego 26 stycznia Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji.