Drastyczna obniżka stawek wentylacji mechanicznej

Od 1 maja obniżone zostały stawki na świadczenia oferowane pacjentom wentylowanym mechanicznie. Dla wielu z nich oznacza to konieczność powrotu do szpitali. Tych, którzy nie trafią do placówek, a zostaną pozbawieni takiego świadczenia, może czekać śmierć. To ok. 9 tys. pacjentów.

Druk 3D: przy użyciu ludzkich komórek powstaną uszy i nosy

Walijscy pacjenci jako jedni z pierwszych na świecie mają szansę skorzystać z pionierskiej metody, która wykorzystuje komórki ludzkie do eliminacji blizn na twarzy.

Polscy naukowcy chcą wyhodować trzecie zęby

Stworzenie trzecich zębów byłoby alternatywą dla kosztownej i inwazyjnej implantologii.

Chorzy na mukowiscydozę będą mogli żyć dłużej

Mukowiscydoza może stać się teraz chorobą przewlekłą – mówi szefowa Zakładu Mukowiscydozy IMiD w Warszawie prof. dr hab. n. med. Dorota Sands.

Bezpieczeństwo lekowe w Polsce

Pożyczki na budowę i rozbudowę infrastruktury farmaceutycznej mają poprawić bezpieczeństwo lekowe w kraju.

SM: ważny jest czas rozpoczęcia leczenia

Stwardnienie rozsiane jest chorobą postępującą. Dlatego tak ważny jest szybki dostęp do nowoczesnych terapii - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry Neurologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dyrektor Centrum Neurologii w Łodzi, przewodniczący Doradczej Komisji Medycznej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

COVID-19: Czy płeć pacjenta może wpływać na skuteczność leczenia

Część pacjentów z poważnymi infekcjami płuc wynikającymi z COVID-19 jest leczona deksametazonem. Tymczasem badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Calgary dowiodło, że to leczenie jest naprawdę skuteczne tylko u pacjentów płci męskiej. U kobiet jego działanie jest słabe lub nawet zerowe. To odkrycie może mieć wielkie znaczenie dla postępowania w ciężkich przypadkach COVID-19.

COVID-19: co najbardziej uodparnia na wariant Omikron

Wcześniejsze przebycie infekcji COVID-19 w wariancie Delta nie zapewnia należytej ochrony przed ponownym zakażeniem wariantem Omikron.

PIMS groźny zwłaszcza dla chłopców

Rosnąca liczba dzieci z Covid-19 oznacza zwiększone ryzyko PIMS czyli wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci. Choroba pojawia się 3-6 tygodni po przebyciu zakażenia i jest niebezpieczna zwłaszcza dla chłopców.

Dzieci palaczy czterokrotnie częściej same zaczynają palić

Eksperci ostrzegają, że nastolatki, których rodzice palą, cztery razy częściej uzależniają się od nikotyny.

COVID-19: Eksperci ostro o koncernach farmaceutycznych i UE

"Przegrywamy z pandemią. To skutek absurdalnego i karygodnego lekceważenia problemu przez największe kraje, w tym Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Chiny i Rosję" - stwierdzili czołowi eksperci i liderzy opinii podczas wirtualnej konferencji, dotyczącej planu eliminacji COVID-19.

Henryk Skarżyński, czarodziej słuchu znad Wisły

Prof. Henryk Skarżyński nie tylko przywraca słuch osobom niesłyszącym i niedosłyszącym, ale także stawia na profilaktykę i działa na rzecz wczesnego wykrywania wad słuchu u niemowląt i małych dzieci.

Ratunek z mózgu „rata”

Twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciw polio w trakcie zimnej wojny przekazał do Polski 9 mln dawek.

Izolacja pokazała, że internet, FB i Netflix do życia nie wystarczą

Historii medycyny pokazuje, że nawet najbardziej okrutną i nieprzewidywalną chorobę potrafimy zbadać, zrozumieć, ujarzmić – mówi Małgorzata Gołota, autorka książki „Spinalonga. Wyspa trędowatych”.

Pacjenci apelują w sprawie wentylacji mechanicznej

Pacjenci poddawani wentylacji mechanicznej w domu apelują do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o spotkanie w sprawie utrudnień związanych z dostępem do świadczeń.

Pięć najczęstszych objawów zakażenia Omikronem

Na podstawie analizy symptomów wśród osób zakażonych Omikronem twórcy aplikacji ZOE COVID Study opracowali listę najczęstszych objawów, jakich spodziewać mogą się chorzy.

Częściowo refundowane szczepienia dla osób z cukrzycą

Od stycznia 2022 roku szczepionkę przeciwko pneumokokom z 50 proc. odpłatnością będą mogli otrzymać wszyscy spełniający kryterium wiekowe, którzy znajdują się w grupach podwyższonego ryzyka zakażenia, m.in. osoby z cukrzycą.

Terapia SMA potrzebuje koordynacji

Nasz kraj przoduje w Europie w farmakologicznym leczeniu SMA. Ale brakuje koordynacji.