Strategia zarządzania zdrowiem

Z wrześniowego raportu niemieckiego stowarzyszenia lekarzy, oceniającego poziom zgłaszalności na badania profilaktyczne w krajach Europy wynika, że w Polsce wynosi on 38 proc., podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii 70 proc.

Publikacja: 11.10.2023 12:00

Strategia zarządzania zdrowiem

Foto: materiały prasowe

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym kampanii „Tak dla zdrowia Rodziny"

- Dane GUS pokazują, że w porównaniu z 2016 mniej osób zgłasza się na badania. Rośnie wprawdzie liczba kontrolujących swoją kondycję zdrowotną po 44 roku życia, ale to wciąż o wiele za mało. Co ciekawe - entuzjazmu do badań przybywa u osiemdziesięciolatków. Czyżbyśmy u kresu życia zaczynali cenić jego wartość? Pytała, przedstawiając dane, Grażyna Mierzejewska, ekspert Medycznej Racji Stanu.

O to, by bez względu na wiek bardziej doceniać wartość życia w zdrowiu, apelowały 28 września, podczas debaty inaugurującej kampanię „Tak dla zdrowia Rodziny" jej pomysłodawczynie: Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych i Anna Jasińska, współzałożycielka Medycznej Racji Stanu.

- Namawiając do współodpowiedzialności za własne zdrowie, mówimy o: dobrodziejstwie szczepień, badań przesiewowych, testów pozwalających wykryć onkogenne wirusy, uważności dla pierwszych niepokojących sygnałów organizmu, ale pamiętając o lęku przed diagnozą choroby nowotworowej, zwracamy też uwagę na ogromny postęp medycyny. Pozwala on, jak w przypadku szczepień na HPV – zapobiegać chorobie, a dzięki nowoczesnym testom precyzyjnie rozpoznawać zagrożenie tym wirusem. Coraz częściej też skutecznie potrafimy radzić sobie z diagnozą raka, a wiedza o skali postępu medycyny pomaga przezwyciężać lęk.

- Nasz mózg często przekłamuje, mami - podpowiadając, że przecież są w tej chwili ważniejsze sprawy niż szczepienie przeciwko grypie, że jeszcze mamy czas na mammografię i zmianę jadłospisu na zdrowszy. Przekłamanie poznawcze dotyczy każdego, bez względu na wiek czy poziom wykształcenia. Znamy mechanizm natychmiastowej nagrody, a mimo to zajadamy stres czekoladą. Ignorujemy rozwiązania logiczne wybierając nielogiczne zachowania – przestrzegała dr Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego w Narodowym Instytucie Onkologii, przypominając, że badamy się z zamiarem wykluczenia choroby, nie jej znalezienia, a jeśli zostanie wykryta, to w stadium pozwalającym na skuteczną interwencję.

- Jeśli chodzi o udział w programach badań przesiewowych kobiet, to obserwujemy stopniową, choć niewystarczającą poprawę. Bardzo zależny nam na czujności onkologicznej seniorek i objęciu ich opieką systemową, bowiem niepokoi wzrost liczy zgonów spowodowanych zbyt późno rozpoznanym rakiem piersi. Mammografia powinna więc być dostępna dla kobiet 70+.

Postęp medycyny pozwala dziś nie tylko zapobiegać rozwinięciu się choroby nowotworowej, lecz także, jak w przypadku hormonozależnego, wczesnego raka piersi, zapobiegać jej nawrotowi. Leki z grupy cyklibów mają tę moc i wiedząc, że jeden z nich jest właśnie w procesie refundacyjnym, liczę na pozytywne decyzje. Uchronienie pacjenta przed nawrotem choroby to cel onkologa, gdy nie powiedzie się radykalna interwencja z zamiarem wyleczenia. Tak dzieje się niestety w przypadku 1/3 pań z wczesnym hormonozależnym rakiem piersi. Mając możliwość niedopuszczenia do najbardziej dramatycznego scenariusza, wierzę, że dostaniemy taką szansę. Widzimy przecież, jak wiele dobrych decyzji już zapadło, a mówię, o jednej z ostatnich, niezaspokojonych medycznych potrzeb pacjentek z rakiem piersi i szansie dla otoczenia rodzinnego i zawodowego, że zostaną z bliskimi - tłumaczyła prof. Barbara Radecka, Ordynator Kliniki Onkologii Opolskiego Centrum Onkologii.

- Najwyższy czas, by, poza przemyślaną strategią radzenia sobie z chorobą, stworzyć strategię zarządzania zdrowiem. Nakłady na profilaktykę nie są wydatkiem, lecz najskuteczniejszą inwestycją w dobrostan i dostatek społeczeństw, gdyż każdy wysiłek państwa kierowany na edukację i prewencję zwraca się wielokrotnie – apelowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

- Wyzwanie cywilizacyjne to syndrom X - zespół metaboliczny, którego pochodną są nowotwory, zawały, udary mózgu. Cukrzyca stanowi bramę dla 200 zagrażających życiu chorób. Tymczasem nasze dzieci tyją szybciej niż ich rówieśnicy w UE, a nadciśnienie zaczyna się diagnozować u nastolatków. Konsekwencje zdrowotne, społeczne i finansowe każą podejmować natychmiastowe działania. Nie rozumiem, dlaczego apele ekspertów Medycznej Racji Stanu o wprowadzenie godziny dla zdrowia, jako pełnoprawnego przedmiotu nauczania - to wciąż tylko projekt. W kampanii „TAK dla zdrowia rodziny" będziemy o tym przypominać do skutku – zadeklarował dr Janusz Meder, prezes PUO.

Honorowy patronat Agaty Kornhauser-Dudy, Pierwszej Damy RP, obecność Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz reprezentantów różnych opcji politycznych prezentujących swoje propozycje działań niezbędnych dla wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków to sygnał zrozumienia wagi wyzwań.

Medyczna Racja Stanu od 7 lat gromadzi wokół nich ekspertów w dziedzinie medycyny, farmakologii, psychologii, ekonomii, prawa i polityki, wypracowując rekomendacje dla decydentów. W dialogu coraz częściej udaje się odmienić los chorych. Chcąc dotrzeć do młodego pokolenia z przekazem o koniecznych krokach systemowych, ale też potrzebie naszej współodpowiedzialności za zdrowie własne i bliskich, poprosiliśmy o wsparcie postaci znane im i lubiane. Ambasadorką kampanii zgodziła się zostać Ewa Jakubiec, tegoroczna Miss Polonia - osoba tu nieprzypadkowa, jako dyplomowana pielęgniarka, studentka Wydziału Zdrowia Publicznego.

- Ważna jest każda skuteczna metoda dotarcia do wszystkich grup społecznych z informacją, że wirus HCV, odpowiedzialny za poważne schorzenia wątroby, mogące powodować raka wątrobowokomórkowego to u nas każdego roku powód 3000 utraconych istnień. Wychwycenie nieświadomych nosicieli dzięki prostemu testowi, który zleci lekarz POZ daje szansę uniknięcia dramatu. Potrafimy skutecznie i szybko wyleczyć WZW-C spowodowane wirusem, ale wobec raka wątroby zbyt często jesteśmy bezsilni. Wybór powinien być prosty. Możemy, jak zaleca WHO, całkowicie wyeliminować takie zagrożenie, ale potrzebna jest nasza gotowość do współdziałania, zaangażowanie lekarzy rodzinnych i wprowadzenie narodowego programu eliminacji HCV – apelował prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Szpitala Publicznego w Lublinie.

- Widząc, jak wielu, nie tylko młodych ludzi, decyduje się na tatuaże, nie mówiąc o innych źródłach możliwego zakażenia HCV, będę przypominała, że wykonany na czas test w kierunku wirusa pozwala zapobiec ciężkim, zagrażającym życiu chorobom- zadeklarowała Laura Breszka, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna – druga ambasadorka kampanii.

Jeśli tak rozpoznawalne i zaangażowane osoby zaapelują o uważność dla tego co jemy, jak radzimy sobie ze stresem, czy regularnie się badamy i szczepimy - to jest szansa, że będą wysłuchane w szkołach i mediach społecznościowych – dodają organizatorzy kampanii.

7 października na Jasnej Górze spotkało się ponad 8 tysięcy Amazonek, które kończąc pielgrzymkę w intencji własnego zdrowia i zdrowia swoich bliskich, także zadeklarowały gotowość współpracy z organizatorami i ekspertami kampanii.

Uczestniczący w debacie: dr Marek Rutka z Nowej Lewicy, dr Dariusz Klimczak, wiceprzewodniczący PSL, prof. Urszula Demkow, ekspertka Polski 2050 oraz Barbara Dziuk, przewodnicząca Sejmowej Komisji Stałej ds. Onkologii reprezentująca PiS - zadeklarowali wsparcie przekazu kampanii i ścisłą współpracę ponad podziałami w kwestii naszego bezpieczeństwa zdrowotnego, o co od lat apelował pomysłodawca powołania Medycznej Racji Stanu, prof. Paweł Kowal z PO.

To ważne zobowiązania, bowiem, jak przypomniała Marzanna Bieńkowska z Biura RPP – nie ma konkretów w sprawie godziny dla zdrowia, a hipokryzją systemową nazwał mec. Piotr Mierzejewski z Biura RPO apele polityków, byśmy nie palili i ograniczyli spożycie alkoholu, przy pełnej dostępności rynkowej tych produktów.

- Wiedząc, że 8 proc. Polaków codziennie spożywa alkohol, 30 proc. pali papierosy, a 60 proc. jest zagrożonych otyłością uważam, że ta kampania jest niezbędna w trosce o nas samych i kolejne pokolenia - ocenił Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich.

- Od wielu lat swoją cegiełkę dla zdrowia publicznego dokłada Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa działając na rzecz produkcji ekologicznej żywności i bezpłatnie dostarczając do polskich szkół owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Program adresowany do uczniów klas 1-5 szkół podstawowych zrealizowano już dla kilku milionów dzieci, pomagając tworzyć prawidłowe nawyki żywieniowe – podkreślił Paweł Smoliński, z-ca dyrektora Terenowego Oddziału KOWR w Warszawie.

Okazuje się, że wystarczy mieć dobry pomysł i konsekwentnie go realizować, by po paru latach zaangażowania dostrzec, że w grupach objętych programem rośnie apetyt na zdrowie. To właśnie jest przykład umiejętnego zarządzania zdrowiem.

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym kampanii „Tak dla zdrowia Rodziny"

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym kampanii „Tak dla zdrowia Rodziny"

- Dane GUS pokazują, że w porównaniu z 2016 mniej osób zgłasza się na badania. Rośnie wprawdzie liczba kontrolujących swoją kondycję zdrowotną po 44 roku życia, ale to wciąż o wiele za mało. Co ciekawe - entuzjazmu do badań przybywa u osiemdziesięciolatków. Czyżbyśmy u kresu życia zaczynali cenić jego wartość? Pytała, przedstawiając dane, Grażyna Mierzejewska, ekspert Medycznej Racji Stanu.

Pozostało 94% artykułu
Zdrowie
Alkoholik z Tik Toka: Trzeba ograniczyć ludziom dostęp do alkoholu
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Zdrowie
Moderna pracuje nad nową szczepionką. Dostała na to setki milionów dolarów od rządu USA
Materiał partnera
Pacjent z chorobą rzadką jest wyjątkowy i wymaga wyjątkowych rozwiązań
Zdrowie
Dieta antyhistaminowa – postaw na dobry catering
Zdrowie
„Pan w spektrum? Nie, dziękujemy.” Jak autyści i adehadowcy muszą walczyć o dostęp do rynku pracy
Zdrowie
Dr Paweł Grzesiowski powołany na Głównego Inspektora Sanitarnego