"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym kampanii „Tak dla zdrowia Rodziny"
- Dane GUS pokazują, że w porównaniu z 2016 mniej osób zgłasza się na badania. Rośnie wprawdzie liczba kontrolujących swoją kondycję zdrowotną po 44 roku życia, ale to wciąż o wiele za mało. Co ciekawe - entuzjazmu do badań przybywa u osiemdziesięciolatków. Czyżbyśmy u kresu życia zaczynali cenić jego wartość? Pytała, przedstawiając dane, Grażyna Mierzejewska, ekspert Medycznej Racji Stanu.
O to, by bez względu na wiek bardziej doceniać wartość życia w zdrowiu, apelowały 28 września, podczas debaty inaugurującej kampanię „Tak dla zdrowia Rodziny" jej pomysłodawczynie: Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych i Anna Jasińska, współzałożycielka Medycznej Racji Stanu.
- Namawiając do współodpowiedzialności za własne zdrowie, mówimy o: dobrodziejstwie szczepień, badań przesiewowych, testów pozwalających wykryć onkogenne wirusy, uważności dla pierwszych niepokojących sygnałów organizmu, ale pamiętając o lęku przed diagnozą choroby nowotworowej, zwracamy też uwagę na ogromny postęp medycyny. Pozwala on, jak w przypadku szczepień na HPV – zapobiegać chorobie, a dzięki nowoczesnym testom precyzyjnie rozpoznawać zagrożenie tym wirusem. Coraz częściej też skutecznie potrafimy radzić sobie z diagnozą raka, a wiedza o skali postępu medycyny pomaga przezwyciężać lęk.
- Nasz mózg często przekłamuje, mami - podpowiadając, że przecież są w tej chwili ważniejsze sprawy niż szczepienie przeciwko grypie, że jeszcze mamy czas na mammografię i zmianę jadłospisu na zdrowszy. Przekłamanie poznawcze dotyczy każdego, bez względu na wiek czy poziom wykształcenia. Znamy mechanizm natychmiastowej nagrody, a mimo to zajadamy stres czekoladą. Ignorujemy rozwiązania logiczne wybierając nielogiczne zachowania – przestrzegała dr Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego w Narodowym Instytucie Onkologii, przypominając, że badamy się z zamiarem wykluczenia choroby, nie jej znalezienia, a jeśli zostanie wykryta, to w stadium pozwalającym na skuteczną interwencję.