Artykuł powstał we współpracy z Mars Polska
„Aby uśmiech mógł trwać całe życie. Jak uczyć zasad prawidłowej higieny jamy ustnej już od najmłodszych lat?” – to tytuł debaty, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”. Spotkanie zorganizowane zostało przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, który co roku obchodzimy 20 marca, oraz dziesiątej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Orbit – „Dziel się uśmiechem”.
Próchnica – problem globalny
Krajowe statystyki są niepokojące. W Polsce choroby próchniczej doświadcza aż 82 proc. 6-latków i blisko 85 proc. 12-latków. Skąd taki wysoki odsetek? Według prof. Doroty Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, jest to sprawa złożona. – Najważniejsza jest podatność zębów na działanie kwasów bakteryjnych. Drugą ważną kwestią jest to, w jaki sposób narażamy tkanki zębów na działanie szkodliwych czynników. Do uszkodzeń dochodzi, gdy spożywamy pokarm zawierający cukier i nie oczyszczamy potem odpowiednio zębów – podkreśliła ekspertka.
Prof. Olczak-Kowalczyk zwróciła także uwagę na rolę fluoru, który w sposób naturalny chroni nasze zęby. – Fluor jest obecny głównie w wodzie, a niestety w naszej wodzie jest bardzo mało tego pierwiastka. W wielu krajach na świecie woda jest sztucznie fluorkowana, żeby osiągnąć odpowiedni poziom profilaktyczny. Istotne jest także nasze położenie geograficzne, które sprawia, że bardzo często mamy niedobory witaminy D, która jest niezwykle istotna, gdy rozwija się nasze uzębienie – zaznaczyła.
Próchnica może pojawiać się we wczesnym dzieciństwie, w krótkim czasie od wyrżnięcia zębów. – W Polsce ponad 40 proc. 3-latków cierpi na tę chorobę. Dlatego już od pierwszego zęba trzeba wykonywać zabiegi higieniczne jamy ustnej – mówiła prof. Olczak-Kowalczyk.